/  / Benzyna czy diesel – Oto jest pytanie

Benzyna czy diesel – Oto jest pytanie

Bosch|
null
© Bosch
nullnullnull

Popularna teza głosi, że osobom, które samochodem pokonują dużo kilometrów, opłaca się kupić diesla, natomiast pozostali powinni raczej wybrać wersję benzynową.

Uzasadnienie brzmi następująco: samochody z silnikiem wysokoprężnym zużywają do 25% mniej paliwa, natomiast samochody z silnikiem benzynowym są często tańsze, jeśli chodzi o koszt zakupu, ubezpieczenia i utrzymania. W Niemczech wersja z silnikiem Diesla jest w zależności od danego modelu opłacalna od przebiegu powyżej 15 000 kilometrów rocznie.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze jednego z dwóch wariantów napędowych kierowca powinien oprócz rocznego przebiegu uwzględnić także inne kryteria. "Każdy z napędów ujawnia swoje atuty w różnych klasach pojazdów. Nowoczesny silnik benzynowy zwiększy efektywność małych samochodów, natomiast zaawansowany silnik Diesla zapewni niskie zużycie i dużą dynamikę jazdy w przestronnym kombi - tłumaczy Rolf Bulander z firmy Robert Bosch GmbH.

Podobne zalety widoczne są także w innych segmentach: w szybkich samochodach sportowych zainteresowanie cieszą się dynamiczne silniki benzynowe, w dużych SUV-ach są to natomiast silniki Diesla oferujące wysoki moment obrotowy.

Załączony materiał graficzny firmy Bosch prezentuje zestaw informacji dla kierowców. Na infografice zostały porównane zalety obydwu napędów, dzięki czemu osoby niezdecydowane mogą ocenić, czy do ich indywidualnego profilu bardziej pasuje silnik wysokoprężny czy jednak benzynowy.

Infografika pokazuje także trendy na niemieckim rynku wraz z najlepiej sprzedającymi się modelami benzynowymi oraz Diesla.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane