/  / Aż 20% różnicy w 15 lat

Aż 20% różnicy w 15 lat

Continental|
null
© Continental
null

Jak wykazały próby z udziałem nowoczesnych modeli opon oraz tych ze starym wzorem bieżnika, różnica w skuteczności hamowania na mokrym wynosi prawie 20%.

Wiodący producenci opon klasy premium – w tym Continental – opracowali bardziej zaawansowane mieszanki, unowocześnili budowę opon i zoptymalizowali wzory ich bieżników. W rezultacie droga hamowania znacznie się skróciła, poprawiła się również precyzja manewrowania, a opór toczenia został znacznie ograniczony.

Obecnie porównując nową oponę z jej bezpośrednią poprzedniczką konstruktorzy wykazują "zaledwie" jednocyfrową poprawą osiągów w ujęciu procentowym. Ale już porównanie opony z 2000 roku z obecnym modelem daje obraz tego, jak ogromne postępy poczyniono – przy porównaniu skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni aktualnego modelu opony i opony ze starym wzorem różnica wyniosła prawie 20%.

Test na TechShow 2015
Continental przeprowadził ten ciekawy test porównawczy na pokazie Continental TechShow 2015. Podczas testu egzemplarz BMW Serii 1/model z 2015 roku wyposażono w opony ContiPremiumContact do aut osobowych z modelu z rocznika 2000, o budowie i z bieżnikiem typowym dla tego rodzaju opon w tamtych czasach.

Następnie inżynierowie przeprowadzający test wyposażyli model z rocznika 2000 w najnowsze opony ContiPremiumContact 5. Gdy oba samochody zostały przetestowane obok siebie na mokrym torze testowym, 15-letni samochód wykazał znaczną poprawę osiągów, ponieważ znacznie lepsza przyczepność umożliwiała bezpieczniejsze i bardziej precyzyjne hamowanie oraz manewrowanie. Pozwoliło to pojazdowi zrekompensować – przynajmniej częściowo – brak systemu elektronicznej kontroli stabilności. Natomiast osiągi nowego samochodu na oponach starego typu znacznie się pogorszyły.

Wynika z tego, że nawet najbardziej zaawansowane systemy wspomagania kierowcy nie są w stanie zrównoważyć korzyści wynikających z różnicy między oponami starego oraz nowego typu.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane