/  / Autostradą bez problemów

Autostradą bez problemów

Yanosik.pl|
null
© BMW
null

Jak najszybciej dojechać z jednego miasta do drugiego? Odpowiedź jest prosta: autostradą. Ale czy szybciej oznacza także bezpieczniej? Jazda po autostradzie rządzi się swoimi prawami, które warto znać, aby podróż przebiegła sprawnie i bez niemiłych niespodzianek.

Patrząc przez pryzmat policyjnych statystyk, autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg: w porównaniu do innych ich rodzajów na autostradach dochodzi do najmniejszej liczby wypadków. W roku ubiegłym wydarzyło się na nich 289 wypadków, co stanowi 0,8% ogólnej liczby. Dla porównania, do największej liczby tego typu zdarzeń dochodziło na drogach dwukierunkowych jednojezdniowych: aż 29 208 (81,5%).

Najczęstszą przyczyną wypadków na autostradach jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze (105), niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami (47), zmęczenie za kierownicą lub zaśnięcie (41), a także nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (24).

Mimo, że autostrady wydają się być bezpieczniejsze w podróżowaniu, to niestety i tak w kwestii wypadków można zauważyć tendencję wzrostową.

Trzymaj się zasad
Aby zminimalizować ryzyko kolizji czy wypadku, trzeba trzymać się pewnych zasad podróżowania po autostradzie. Należy pamiętać, że ruch powinien odbywać się prawym pasem (lewy pas służy jedynie do wyprzedzania). Na całej długości autostrady obowiązuje zakaz cofania się oraz zatrzymywania (z wyjątkiem MOP). Co za tym idzie, nie wolno zatrzymywać samochodów, aby wysadzić pasażerów. Zabronione jest także zatrzymywanie aut przez autostopowiczów.

Podczas jazdy ważne jest utrzymywanie odpowiedniej odległości od następnego auta (około 40-50 metrów); warto zwrócić uwagę, że zignorowanie tej zasady jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na autostradach.

Przy wyprzedzaniu oraz zmianie pasa kierunkowskaz powinien migać nieco dłużej, a zmiana pasa przed wyprzedzaniem powinna nastąpić około 50 metrów przed samochodem, który jest wyprzedzany. Pas ruchu można zmienić na przeciwległy jedynie korzystając z węzła autostradowego.

Kto może poruszać się po autostradzie? Tylko kierujący samochodami i motocyklami. Autostradą nie pojadą więc rowery, motorowery, ciągniki czy wozy konne. Autostradą nie mogą również poruszać się osoby piesze. Przebieganie na drugą stronę przez pasy ruchu lub pas rozdziału jest surowo wzbronione.

Co w razie awarii?
Awarie niestety zdarzają się także i na autostradach. Jak się wtedy zachować? W miarę możliwości należy zatrzymać się na pasie awaryjnym, włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy w odległości około 100 metrów od samochodu i udać się do kolumny alarmowej, za pośrednictwem której można wezwać pomoc. Zgłoszenia można także dokonać z telefonu komórkowego.

"Użytkownicy naszej aplikacji mogą skorzystać z nowej funkcji, która pomoże im w bezproblemowym podróżowaniu po autostradzie - mówi Jakub Wesołowski, Yanosik.pl. "Aplikacja wykrywa zmniejszenie prędkości do pewnej wartości (poza MOP oczywiście) i podaje instrukcję, jak postąpić w razie awarii. Daje też możliwość kontaktu z Centrum Zarządzania Autostradą, bez wychodzenia z auta i szukania słupka alarmowego. Na ten moment funkcja ta dostępna jest dla podróżujących autostradą A2 na odcinku Konin-Świecko".

Gdy już skontaktujemy się z operatorem, należy zastosować się do jego wskazówek, a następnie opuścić pojazd i czekać na pomoc za barierkami oddzielającymi pobocze od autostrady. Pomocne w razie awarii na autostradzie mogą okazać się kamizelki odblaskowe, które co prawda w Polsce nie są obowiązkowym wyposażeniem auta, ale są nieodzowne w razie zmniejszonej przejrzystości powietrza.

Istotną kwestią w przypadku awarii jest również to, że na autostradach zabronione jest holowanie pojazdów.

System informacji
Dobrze poinformowany kierowca podróżuje bezpieczniej i przyjemniej. Dużym ułatwieniem dla kierowców są tablice informacyjne o zmiennej treści ustawione na autostradach. Mogą one wyświetlać wiele istotnych informacji jak ograniczenie prędkości, stan nawierzchni, warunki pogodowe, czas oczekiwania na bramkach czy informacje o wypadkach i zalecanym objeździe.

Znów pomocne tutaj okazują się smartfony, za pośrednictwem których kierowcy informują się o sytuacji na drodze i jednocześnie mogą także dostarczać informacji operatorowi autostrady.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane