/  / Autonomiczny Ford co "widzi" w ciemności

Autonomiczny Ford co "widzi" w ciemności

null
© Ford
null

Samochód, który potrafi jechać bez udziału kierowcy, a dodatkowo radzi sobie na drodze w zupełnych ciemnościach z wyłączonymi światłami? To wcale nie temat zaczerpnięty z filmu science-fiction!

Jak udowodniła amerykańska marka w ramach testów przeprowadzonych w ośrodku Ford Arizona Proving Ground, jazda autonomiczna samochodem jest też możliwa nawet bez kamer, które działają w oparciu o światło.

W eksperymentalnych egzemplarzach modelu Fusion Hybrid zamontowano oprócz radaru i cyfrowych kamer dodatkowo jeszcze czujniki LiDAR, współpracujące z pokładowym oprogramowaniem wirtualnego kierowcy. Czujniki generują około 2,8 mln impulsów lasera na sekundę w celu precyzyjnego zeskanowania otoczenia.

W ramach przygotowań do jazdy po zmroku samochód autonomiczny Forda "uzbrojono" w mapy 3D o wysokiej rozdzielczości, obejmujące informacje na temat drogi i tego, co znajduje się wokół niej, a także oznakowań drogowych, geografii, topografii oraz punktów charakterystycznych (znaki, budynki i drzewa).

Samochód wykorzystuje odczyty LiDARU do ustalenia swojej pozycji na mapie w czasie rzeczywistym. Dodatkowe informacje zebrane przez radar są łączone z danymi LiDARU, aby stworzyć dokładny obraz sytuacji na drodze przed autem.



"Dzięki zastosowaniu czujników LiDAR samochody testowe nie są uzależnione od warunków oświetleniowych na zewnątrz ani od kamer, które wykrywają białe linie namalowane na asfalcie - powiedział Jim McBride, kierownik Forda ds. technicznych w dziale samochodów autonomicznych. "Tak naprawdę, LiDAR pozwala samochodowi  autonomicznemu na poruszanie się w ciemności z równą łatwością, co w ciągu dnia".

Podczas testów na pustyni inżynierowie mieli do dyspozycji noktowizory, przez które widzieli samochód z wewnątrz i z zewnątrz. Noktowizor pozwalał specjalistom obserwować pracę czujników LiDAR w formie wiązki podczerwonych promieni lasera rozciągającej się wokół auta.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane