/  / Audi i dźwięk w formacie 3D

Audi i dźwięk w formacie 3D

null
© Audi
null

Audi zapowiada, że w roku 2015 rozpocznie się w seryjnych samochodach tej marki montaż sprzętu nagłośniającego firm Bang & Olufsen oraz Bose, emitującego dźwięk w formacie 3D.

Najnowsze rozwiązania oferujące możliwość odtwarzania dźwięku w formacie 3D zadebiutują w roku 2015 – w Audi Q7 kolejnej generacji. Będą elementem zarówno montowanego w nim systemu nagłaśniającego Advanced Sound System marki Bang & Olufsen, jaki i systemu Bose Surround Sound. Jądrem systemów odtwarzających dźwięk 3D jest złożony algorytm liczbowy, szybko i precyzyjnie obliczający rodzaj sygnału dla każdego głośnika z osobna.

Koncern z Ingolstadt opracował układ specjalnie na potrzeby systemu Bang & Olufsen, wspólnie z Fraunhofer Institut für Integrierte Schaltungen z Erlangen.

W pierwszym etapie oprogramowanie rozkłada sygnał ze źródła dźwięku na przestrzenne elementy składowe. Wykorzystuje do tego zawarte w źródle informacje o przestrzeni. Gdy dla przykładu artysta śpiewa na scenie, to podłoga, sufit i ściany sali koncertowej odbijają dźwięk z różną prędkością. Od podłogi fala powraca w kilka milisekund, a od ściany oddalonej o 40 m – dopiero po ponad 200 milisekundach.

Na podstawie tych danych algorytm może obliczyć model każdego pomieszczenia. Nie ma przy tym znaczenia, czy sygnał dźwiękowy został nagrany w wersji mono, stereo czy 5.1 Surround Sound. Nieistotny jest także format danych muzycznych i ich źródło (streaming online, radio UKF czy CD).

W drugim etapie elementy składowe dźwięku są ponownie zespalane ze sobą tak, że obraz dźwięku w pojeździe odpowiada pierwotnemu obrazowi z pomieszczenia, w którym dźwięk ten został nagrany. Wymaga to wielu obliczeń. W przypadku sprzętu Bang & Olufsen Advanced Sound System cyfrowy procesor sygnału steruje jedenastoma kanałami i 23 głośnikami w taki sposób, że każdy pasażer niezależnie od miejsca zajmowanego w pojeździe tak samo odbiera czysty i harmonijny dźwięk.

Cztery zaopatrzone we własne kanały głośniki zamontowane w słupkach A transmitują te częstotliwości, które dają wrażenie przestrzennej wysokości. Nowo zaprojektowane głośniki, np. subwoofer, którego średnicę zwiększono z 200 mm do 250 mm, oraz nowy wzmacniacz o mocy 1920 Watt, gwarantują muzyczną ucztę na najwyższym poziomie.

Także sprzęt Bose Surround Sound System, który odtwarza dźwięk z 20 głośników, ma cztery z nich umiejscowione wyżej, by w ten sposób dawać wrażenie trzeciego wymiaru.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane