/  / A co powiecie na samochód z autopilotem?

A co powiecie na samochód z autopilotem?

CONTINENTAL|
null
© Continental
null

Zdecydowana większość kierowców docenia korzyści, jakie oferują systemy wspomagające jazdę. Z badań firmy Continental wynika również, że coraz więcej osób jest otwartych na rozwiązania umożliwiające automatyczne prowadzenie samochodów.

Jak pokazują wyniki najnowszych badań Continental Mobility Study 2013, kierowcy z Niemiec, Japonii, USA i Chin zgodnie postrzegają systemy wspomagające bezpieczeństwo jazdy jako bardzo użyteczne. Największymi ich entuzjastami są kierowcy z Chin i Niemiec (93%).

Największą rozpoznawalnością wśród kierowców cieszą się wspomaganie awaryjnego hamowania (85% w Japonii; 61% w Niemczech; 54% w USA; 38% w Chinach) oraz system stabilizacji trakcji (62% w Niemczech; 32% w Chinach; 19% w Japonii; 16% w USA).

Najwięcej okazji do korzystania z nowinek technicznych mają Chińczycy. Głównie wynika to z tego, że 74% ich samochodów ma mniej niż 5 lat i zostały fabrycznie wyposażone w systemy ostrzegające o zmianie pasa ruchu oraz wspomagające parkowanie.

Wciąż rosnąca liczba samochodów przyczyniła się do zmniejszenia kosztów technologii czujników, kamer i radarów, a tym samym do upowszechnienia systemów ułatwiających prowadzenie pojazdów. Jak wynika z raportu Continental, 90% kierowców w Niemczech i Chinach, 84% w USA i 82% w Japonii docenia przydatność tych systemów.

Do najbardziej powszechnych wśród kierowców udogodnień należą: kontrola prędkości, czujniki parkowania i tylne kamery cofania.

"Doświadczenia kierowców związane z użytkowaniem zaawansowanych systemów wspomagania jazdy mają pozytywny wpływ na to, jak ludzie postrzegają automatyczne prowadzenie. Osoby, które same doświadczyły, jak skutecznie funkcjonuje np. system awaryjnego hamowania, nie kwestionują możliwości automatycznej jazdy. Continental jest jednym z wiodących dostawców dla przemysłu motoryzacyjnego i od wielu lat pracuje nad technologiami, które już wkrótce umożliwią automatyczne prowadzenie. Dzięki inteligentnym technologiom sieciowym samochody będą w stanie całkowicie przejąć prowadzenie pojazdem, kierowca zaś będzie mógł w tym czasie poczytać książkę lub podziwiać widoki. Już w 2016 roku ta wizja zacznie się urzeczywistniać - prognozuje Christian Senger, szef działu rozwoju zaawansowanej elektroniki motoryzacyjnej w Continental.

Największymi entuzjastami automatycznego prowadzenia są Chińczycy (79%) i Japończycy (77%). Amerykańscy kierowcy zdecydowanie wciąż wolą trzymać ręce na kierownicy i ufają swoim umiejętnościom (85%).

Ankietowani najchętniej korzystaliby z autopilota w swoim samochodzie podczas jazdy w korku oraz na długich odcinkach autostrad. Chcieliby również, by ich auto samodzielnie parkowało.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane