/  / 250 tysięcy zapytań o Multiplę

250 tysięcy zapytań o Multiplę

Otomoto|
null
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Projektanci samochodów tworzą różne pojazdy. Jedne są nudne, inne innowacyjne, jeszcze inne kontrowersyjne. Do tej trzeciej kategorii bez wątpienia można zaliczyć Fiata Multiplę. Jak pokazują statystyki otoMoto.pl, wciąż jest wielu takich, którzy chcieliby ją kupić.

Multipla już od premiery w 1998 roku budziła kontrowersje. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego samochodu są światła drogowe umieszczone zaraz pod przednią szybą. Właśnie z powodu wyglądu przedniej części samochodu model ten stał się obiektem drwin. W internecie do dzisiaj roi się od złośliwych komentarzy na jej temat. Samochód ten określa się jako jedyny, który cierpi na wodogłowie. Inni z kolei przezywają ją pieszczotliwie "Delfinkiem". Polska Encyklopedia Humoru Nonsensopedia podaje, że swój wygląd Multipla zawdzięcza zderzeniu ze szlabanem podczas jazdy testowej

Kontrowersyjny wygląd był jednak zamierzony. Przyniósł nie tylko rozgłos, ale i nagrody. Samochód zajął drugie miejsce w plebiscycie Car Of The Year 2000 przegrywając tylko z Toyotą Yaris. Był również eksponatem na wystawie Different Roads prezentowanej w nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej.

Wśród najważniejszych zalet Multipli, często wymienia się jego przestronne wnętrze. Pomieści ono 6 osób oraz zapewni sporą przestrzeń bagażową (i to nie tylko po wyjęciu tylnych foteli). Był to nie lada wyczyn, bowiem samochód zbudowany jest na tej samej płycie podłogowej co kompaktowy Fiat Brava. Jednocześnie jest od niego krótszy. Kluczem było umiejscowienie foteli w dwóch rzędach, a nie, jak to najczęściej bywa w przypadku co najmniej sześciomiejscowych samochodów, w trzech. Niestety miało to odbicie w szerokości samochodu. Użytkownicy Multipli narzekają, że ciężko jest zmieścić się nią na typowym miejscu parkingowym, zachowując odpowiednio dużo miejsca dla otwarcia drzwi.

W 2004 roku rozpoczęto produkcję II generacji Multipli o zmienionym przodzie samochodu. Straciła swój wcześniejszy charakter i tym samym opinię brzydala. Co ciekawe, jak pokazują statystyki otoMoto, model po faceliftingu wcale nie cieszy się większa popularnością:

- Większość użytkowników rozważających zakup tego modelu Fiata wcale nie wyklucza pierwszej generacji. 60 % z tych, którzy szukali jej w naszym serwisie zaznaczyło w polu „od” roczniki starsze niż 2003. W okresie od stycznia do lipca 2014 Multipla była wyszukiwana w serwisie ponad 250 tysięcy razy. - informuje Marcin Szturma, Dyrektor Działu Handlowego otoMoto.pl.

Nie można stwierdzić, ze Fiat Multipla zawojował polski rynek. Z pewnością jednak nie jest to samochód stanowiący jego margines. Nie sposób koło niej przejść obojętnie, jeżeli poszukuje się samochodu oferującego dużo przestrzeni za niezbyt wygórowaną cenę. W końcu uroda to nie wszystko. A wnętrze… wnętrze ma pojemne.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane