/  / 2016 – Premiera nowego Forda RS

2016 – Premiera nowego Forda RS

null
© Ford
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull

Nowy Ford Focus RS – po raz pierwszy w swojej historii uzbrojony w silnik z rodziny EcoBoost – wejdzie do sprzedaży na rynku europejskim już na początku 2016.

Producent spod znaku błękitnego owalu potwierdza jednocześnie, że RS będzie też oferowany w sprzedaży na rynku USA. Produkcja seryjna trafi do zakładów koncernu w niemieckim Saarlouis.

Źródłem napędu nowego Focusa RS jest silnik z technologią EcoBoost, która znajduje się obecnie w prawie każdym nowym modelu Forda. Silnik rozwijający znacznie powyżej 320 koni dzieli podstawową strukturę z aluminiową, czterocylindrową jednostką 2,3 litra - montowaną w nowym Mustangu. Konstrukcja zastosowana w Focusie RS została jednak poddana znaczącym modyfikacjom.

Focus RS wykorzystuje ponadto system napędu na cztery koła Ford Performance AWD z dynamicznym rozdziałem momentu obrotowego Dynamic Torque Vectoring. Układ Ford Performance AWD opiera się na dwóch elektronicznie sterowanych zestawach sprzęgłowych po obu stronach tylnego mechanizmu różnicowego. Zarządzają one nie tylko rozdziałem napędu między przednią a tylną osią, ale i dystrybucją momentu obrotowego pomiędzy prawe i lewe koło na tylnej osi.

Dzięki temu umożliwiają "wektorowanie" momentu obrotowego – co ma ogromny wpływ na zachowanie się auta w zakrętach i stabilność w łuku.


Dynamiczne osiągi podczas ruszania ze startu zatrzymanego zapewnia natomiast funkcja Launch Control, która poprzez zmianę konfiguracji podwozia i układu jezdnego pozwala osiągnąć najkrótszy możliwy czas przyspieszenia bez względu na warunki panujące na drodze.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane