/  / 20 000 kierowców oddaje pieniądze za wypadki bez OC

20 000 kierowców oddaje pieniądze za wypadki bez OC

UFG|
null
© UFG
null

Aż o 1/4 wzrosła liczba kierowców bez polisy OC, którzy muszą oddawać pieniądze za spowodowane przez siebie wypadki – wynika z ostatniej analizy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Przeciętna suma do zwrotu przekracza 9 000 złotych, jednak rekordzista ma do oddania ponad 1,5 mln złotych.

W ubiegłym roku UFG rozpoczął odzyskiwanie należności za ponad 3 100 wypadków, to jest o 600 więcej niż rok wcześniej.

Osoby decydujące się na jazdę bez polisy OC ryzykują coraz więcej: rośnie bowiem nie tylko liczba, ale i wartość odszkodowań wypłacanych przez UFG za spowodowane przez nich wypadki. Fundusz ma bowiem obowiązek odzyskiwać wypłacone przez siebie sumy od nieubezpieczonych sprawców wypadków drogowych.

Tylko w ostatnim roku wystąpiono do kierowców bez OC o zwrot łącznie 28,4 mln złotych, to jest o prawie 5 mln złotych więcej niż jeszcze rok wcześniej.

"Warto pamiętać, że odpowiedzialność nieubezpieczonego sprawcy jest nieunikniona - mówi Izabela Pintscher, kierownik Wydziału Regresów UFG. "Nawet jeżeli w danym momencie nie dysponuje on majątkiem, w odpowiednim terminie ponownie kierujemy sprawę do komornika i postępujemy tak aż do skutku".

"Fundusz podejmuje również działania mające na celu zwiększenie efektywności w ściąganiu odszkodowań od nieubezpieczonych sprawców wypadków nie tylko w kraju, ale również zagranicą - zaznacza Michał Sierant, wicedyrektor Pionu Windykacji UFG.

Najczęściej kierowcy bez polisy OC muszą oddawać odszkodowania nie przekraczające 10 000 złotych (patrz wykres). Jednak w ostatnim roku najbardziej dynamicznie, bo o 36%, rosła liczba spraw o zwrot świadczeń w przedziale 10-50 tys. złotych.

Z kolei największy regres sięga 1,5 mln złotych. Tyle aktualnie wynoszą roszczenia poszkodowanych w wypadku, w którym kierowca tira postanowił zawrócić na autostradzie we mgle. Na wykonującego niedozwolony manewr tira wjechały rozpędzone auta. W wypadku zginęło kilku młodych mężczyzn.

W roku ubiegłym UFG prowadził łącznie 19 400 spraw o zwrot odszkodowań wypłaconych ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC, również w latach poprzednich.

Warto wiedzieć, że nieubezpieczonych sprawców wypadków czekają poważne konsekwencje finansowe. UFG jest zobowiązany do dochodzenia nie tylko odszkodowania wypłaconego ofiarom wypadku, ale również wszystkich kosztów związanych z obsługą tej wypłaty.

I tak, nieubezpieczony kierowca musi liczyć się z koniecznością zapłaty:
- kary za brak OC (dla samochodów osobowych pełna stawka to 3 200 złotych),
- mandatu podczas kontroli drogowej (50 złotych),
- odszkodowania za spowodowany wypadek wraz z kosztami UFG,
co i tak nie zwolni go z konieczności wykupienia polisy OC.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane