/  / 2,6 l na 100 km w dostawczaku

2,6 l na 100 km w dostawczaku

MBPL|
null
© Mercedes-Benz
nullnullnullnullnull

Jak niskie może być spalanie w samochodzie dostawczym? Okazuje się, że nawet 2,6 l/100 km. Taki wynik Citanem osiągnął zwycięzca finału w konkursie Grand Prix Van Economy.

Przedsiębiorcy mają świadomość, że prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest proste. Konkurencja, coraz wyższe oczekiwania klientów oraz zmienna sytuacja rynkowa wymaga zwracania szczególnej uwagi na narzędzia pracy oraz związane z nimi koszty.

Na te potrzeby odpowiada Mercedes-Benz, którego flota samochodów dostawczych jest nie tylko innowacyjna i zaawansowana technologicznie, ale przede wszystkim oszczędna w eksploatacji. Grand Prix Van Economy było kolejną okazją, aby dać na to dowody. Tym razem głównym bohaterem był Citan.

Nie łatwo było dojść do samego finału: podczas odbywających się w całej Polsce latem eliminacji do konkursu stanęło niemal 700 uczestników/kierowców samochodów dostawczych. Ich zadaniem było uzyskanie jak najniższego średniego spalania na ustalonej trasie przejazdu.

Podczas całego konkursu umiejętności uczestników testowane były w furgonach Mercedes-Benz Citan 109 CDI o mocy 90 KM.

Najlepsi uczestnicy konkursu zostali zaproszeni do Warki pod Warszawą, gdzie miał miejsce finał. Jazdy odbywały się na trasie o długości 50 km, biegnącej zarówno przez tereny miejskie, jak i niezabudowane.

Uczestnikom udało się uzyskać godne uwagi średnie wyniki spalania na poziomie około 3 litrów na 100 km.

Rekordowe spalanie, które wyniosło zaledwie 2,6 l/100 km, udało się osiągnąć Marcinowi Taciakowi, który wygrał eliminacje w salonie Duda-Cars w Poznaniu. Nie był to jednak odosobniony przypadek, gdyż pozostali kierowcy byli tuż za nim: spalanie na poziomie 2,8 l/100 km spowodowało, że o drugim i trzecim miejscu decydował czas przejazdu.

To świadczy nie tylko o wybitnych umiejętnościach kierowców. Jest to także dowód, iż tak niskie spalanie jest dla Citana jak najbardziej realne do osiągnięcia.

Zwycięzca konkursu poza tytułem mistrza ekonomicznej jazdy otrzymał roczny zapas paliwa o wartości 18 000 zł. Utrzymując spalanie na poziomie swojego rekordu, mógłby przejechać za to dystans ponad 120 000 km.

Warto przypomnieć, że zeszłoroczna edycja konkursu ekonomicznej jazdy odbywała się na samochodach Mercedes-Benz Vito 116 CDI w wersji osobowej. Wtedy też udało się osiągnąć równie dobry wynik 3,3 l/100 km.

Mercedes-Benz serdecznie dziękuje i gratuluje osiągniętych wyników wszystkim uczestnikom.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane