/  / 150 cm jedzie bez fotelika

150 cm jedzie bez fotelika

Skoda Auto Szkoła|
null
© Skoda
null

Według nowych przepisów dziecko, które przekroczy granicę 150 cm wzrostu, będzie mogło jeździć samochodem jako pasażer – bez fotelika. Jeśli nie przekroczy tego wzrostu, będzie musiało jeździć w foteliku aż do osiągnięcia pełnoletności.

W roku ubiegłym statystycznie w Polsce 89% dzieci było przewożonych w fotelikach i w innych przystosowanych do przewozu urządzeniach przytrzymujących. Według danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, procent ten stale rośnie i jest wyższy w porównaniu do roku 2013 o 3 punkty.

Mimo dość pozytywnego obrazu sytuacji w dalszym ciągu jest wiele do zrobienia. Z konieczności dostosowania polskich przepisów do prawa europejskiego zostały wprowadzone do ustawy zmiany dotyczące przewożenia dzieci. Uchwalone przepisy nie zmieniły całkowicie istniejących zapisów, jednak wprowadziły istotne zmiany, o których każdy kierowca powinien wiedzieć.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać już od 15 maja, w inny sposób podchodzą do konieczności używania fotelików. Dotychczas obowiązywała granica wieku (12 lat) albo wzrostu (150 cm). Nowelizacja zniosła granicę wieku, a pozostawiła limit wzrostu.

Przyjęto, że dziecko, które przekroczy granicę 150 cm, będzie mogło jeździć bez fotelika. Jeśli nie przekroczy tego wzrostu, będzie musiało jeździć w foteliku aż do osiągnięcia pełnoletności.

Dodatkowe zapisy
Ze wzrostem dziecka związane są jeszcze dwie regulacje. Przepisy zabraniają przewożenia dzieci o wzroście poniżej 150 cm na przednim siedzeniu auta bez fotelika bezpieczeństwa. Dopuszczają za to możliwość przewożenia na tylnym siedzeniu bez fotelika dzieci, które mierzą minimum 135 cm. Warunkiem jest zapięcie dziecku pasów.     
     
W zapisach znalazło się również rozwiązanie zezwalające na przewożenie trzeciego dziecka na tylnej kanapie. Dziecko to musi mieć powyżej 3 lat i oczywiście – musi być przypięte pasami. Pozostała dwójka dzieci powinna znajdować się w prawidłowo zainstalowanych fotelikach bezpieczeństwa.

Jako generalną zasadę przyjęto zakaz przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Wyjątkiem od tej reguły jest przewożenie dzieci taksówką.
   
Wyłącz poduszkę z przodu
Przepisy nie pozwalają również na przewożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, jeśli pojazd ma aktywną poduszkę bezpieczeństwa pasażera. Dziecko jadące z przodu tyłem powinno mieć wyłączoną poduszkę bezpieczeństwa, jednak pamiętajmy, że najbezpieczniejsze miejsca dla dzieci są na tylnej kanapie.

Ewentualnie zapomnienie o wyłączeniu poduszki spowoduje, że w chwili wypadku wybuchający z prędkością 300 km/h airbag zrobi dziecku krzywdę.

Jeśli natomiast przewozimy dziecko z przodu w foteliku – przodem do kierunku jazdy, odsuńmy siedzenie maksymalnie tak, by wybuchająca poduszka nie uderzyła w dziecko.

Ustawodawca zawarł w przepisach również wymogi dotyczące używania fotelików i innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci. Ich wybór powinien uwzględniać wagę oraz wzrost dziecka, zgodność z warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej, a ich instalacja w pojeździe musi być zgodna z zaleceniami producenta.

Niepodporządkowanie się przepisom będzie karane – za przewożenie dziecka bez fotelika grozi nam mandat w wysokości 150 zł i dodatkowe 6 punktów karnych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane