/  / 10 sposobów na tańsze AC

10 sposobów na tańsze AC

Liberty Direct |

Trudne ekonomicznie czasy powodują, że oszczędzamy praktycznie na wszystkim – ubraniach, kosmetykach, jedzeniu, rachunkach za prąd czy gaz, a nawet zdrowiu. Rzadko jednak poświęcamy tyle samo uwagi cenie polisy, którą corocznie wykupujemy w firmie ubezpieczeniowej. Tymczasem, trzymając się prostych zasad możemy zaoszczędzić na AC nawet kilkaset złotych.

Rozważ wyższy udział własny
Udział własny to ustalona w umowie ubezpieczenia procentowa lub kwotowa wartość szkody, która będzie musiała zostać pokryta przez ubezpieczającego, jeżeli dojdzie do szkody. Zazwyczaj zawierając umowę ubezpieczenia można ustalić jej wysokość. Im wyższy udział własny tym niższą składkę zapłacimy i odwrotnie. Należy przy tym pamiętać, że decydując się na ubezpieczenie AC z udziałem własnym - bierzemy na siebie część odpowiedzialności finansowej za ewentualną szkodę. Oznacza to, że będziemy musieli pokryć jej część z własnej kieszeni.

Dostosuj zakres ochrony do wieku auta
Wszyscy jesteśmy bardzo przywiązani do swojego auta, nawet jeżeli ma już swoje lata. Ten emocjonalny stosunek do czterech kółek czasami przysłania nam fakt, że w przypadku szkody auto z kilkuletnim stażem niekoniecznie musimy naprawiać na oryginalnych częściach, czy w autoryzowanych salonach. Jego wartość rynkowa jest już bowiem o wiele niższa niż w momencie zakupu. W takiej sytuacji wybierając AC warto zastanowić się nad taką opcją polisy AC, która z jednej strony zapewni nam dostosowaną do naszych potrzeb ochronę, z drugiej zaś nie zrujnuje domowego budżetu.

Porównuj ceny
Polisa polisie nie równa, dlatego wybierając AC, oprócz analizy warunków ubezpieczenia i sprawdzenia, czy wybrana firma oferuje sprawną i szybką likwidację szkód, warto mimo wszystko zwrócić uwagę na jego cenę. Przed zakupem polisy sprawdźmy ofertę kilku firm – u agenta, czy też przy pomocy internetowych porównywarek. Sprawdzając ceny pamiętajmy, że warunki Autocasco ubezpieczenia inaczej niż w przypadku OC - różnią się w zależności od firmy. Dlatego cena, chociaż bardzo ważny czynnik, powinna być tylko jednym z kryteriów wyboru ubezpieczyciela.

Noga z gazu
Zasada jest prosta: wolniejsza jazda to większe bezpieczeństwo na drodze, a co za tym idzie mniejsze ryzyko stłuczki lub wypadku. Ubezpieczyciele doceniają bezszkodowych kierowców, przyznając im najczęściej ok. 10% zniżki za każdy rok bezkolizyjnej jazdy. Zniżki wypracowane w jednej firmie honorowane są przez inne towarzystwa – skorzystamy z nich więc również w sytuacji, gdy zmienimy ubezpieczyciela.

Lepiej w pakiecie
W przypadku ubezpieczeń razem często oznacza też taniej. Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup OC, w wybranej przez nas firmie warto rozważyć dokupienie w niej AC. Klient kupujący większą ilość produktów u jednego ubezpieczyciela, może liczyć na lepszą ofertę i bardziej atrakcyjne zniżki. Standardem jest, że pakiet polis komunikacyjnych jest tańszy niż kupno pojedynczego produktu, przy czym to, ile zyskamy zależy od oferty danej firmy.

Rzadziej znaczy taniej
Statystyki nie kłamią: osoby, które częściej używają pojazdu są bardziej narażone na wypadek lub stłuczkę, co oczywiście znajduje odzwierciedlenie w wysokości składki. Koszt ubezpieczenia AC możemy obniżyć więc ograniczając liczbę pokonywanych autem kilometrów. Choć dla fanów czterech kółek może to być niełatwa decyzja, czasami warto więc rozstać się ze swoim ulubionym środkiem lokomocji na rzecz innych form transportu.

Promocje i zniżki
Przed zakupem polisy zapoznajmy się z aktualnymi promocjami organizowanymi przez firmy oraz rabatami przyznawanymi przez ubezpieczycieli. Poza zniżkami za bezszkodową jazdę możemy dla przykładu zapłacić mniej za płatność kartą lub podanie odpowiedniego kodu zniżkowego np. dostępnego na portalach zakupów grupowych. Ubezpieczyciele nawiązują również współpracę z firmami i instytucjami z różnych branż oferując tzw. cross-promocje. Dla przykładu taką formę współpracy, w ostatnim czasie Liberty Direct nawiązało np. z siecią telefonii komórkowej Plus, gdzie zbieranie punktów przez użytkowników sieci uprawniało do zniżek ubezpieczeń z oferty firmy.

Lojalność premiowana
Podobnie jak kupno polis w pakietach, tak zakup ubezpieczeń w jednej firmie może być korzystny dla nas korzystny. Jeżeli więc wykupiliśmy w wybranej firmie ubezpieczenie mieszkania, warto zapoznać się również z jej ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych. Nie wykluczone, że firma promuje lojalność swoich Klientów i oferuje im specjalne stawki.

Parkuj w bezpiecznym miejscu
O oszczędności na składce ubezpieczenia komunikacyjnego zadecyduje też miejsce parkowania. Jeżeli mamy taką możliwość – zostawiajmy więc auto w garażu lub na parkingu strzeżonym. Ogranicza to ryzyko kradzieży, włamań, czy uszkodzeń pojazdu wywołanych przez warunki atmosferyczne.

Marka determinuje cenę
O kosztach ubezpieczenia warto pomyśleć już przy zakupie auta. Na rynku prowadzone są różnego rodzaju statystyki dotyczące m.in. kradzieży aut. Niewątpliwie wpływa to na wysokość cen polis, tak samo jak wyposażenie pojazdu. Im bardziej luksusowe akcesoria, czy choćby skórzana tapicerka, tym wyższa składka za polisę.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane