/  /  / XC60
Volvo XC60

Volvo XC60

Zmień
SegmentTerenowo Rekreacyjne / Klasa Średnia
Cena141 200 zł - 240 600 zł (aktualizacja: 2016-10-01)
Emisja CO2117 g/km - 179 g/km
Żużycie paliwa4,5 L/100km - 7,7 L/100km
 
001.jpg
© Volvo
001.jpg002.jpg003.jpg004.jpg006.jpg007.jpg009.jpg012.jpg100.jpg101.jpg102.jpg
Volvo XC60 to przedstawiciel szwedzkiej marki w najszybciej rozwijającym się segmencie rynku w Europie, którym jest klasa średniej wielkości samochodów sportowo-rekreacyjnych (segment D). W gamie Volvo model ten pełni rolę ogniwa łączącego uterenowione kombi XC70 z największym SUV-em, XC90. Jeszcze jako wersja koncepcyjna został on zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Detroit w 2007 roku, z kolei wersja produkcyjna swój debiut miała na targach motoryzacyjnych w Genewie w 2008 roku i jeszcze tego samego roku był on dostępny w salonach dealerskich. Auto zostało zbudowane na globalnej płycie podłogowej koncernu Ford, z której korzysta również Ford Mondeo, a także inne pojazdy z gamy Volvo, jak V70, XC70 oraz S80. Zastosowanie takiej platformy pozwoliło na osiągnięcie gabarytów rzędu 4,63 metra długości, 1,89 metra szerokości oraz 1,71 metra wysokości. Z kolei niektóre komponenty techniczne, takie jak asystent zjazdu z wzniesienia (HDC – Hill Descent Control), zapożyczone zostały z Land Rover Freelander. Mimo, że jest to auto stworzone raczej do jazdy po drogach utwardzonych może poradzić sobie również poza nimi. Ułatwia to zastosowany napęd na wszystkie koła, który w normalnych warunkach przekazuje moc na przednią oś, jednak w przypadku utraty przyczepności dołącza napęd również na tylne koła. Dodatkowo o właściwościach terenowych mówi kat natarcia wynoszący 22 stopnie oraz kąt zejścia wynoszący 27 stopni. Mimo krótkie stażu rynkowego auto zdobyło szereg wyróżnień i nagród na całym świecie. Wśród nich znajduje się tytuł „Najlepszego auta na każdą drogę” w plebiscycie „Samochód Roku Playboya” w Polsce. Produkcja tego modelu odbywa się w zakładach Volvo położonych w belgijskiej miejscowości Ghent.

Volvo XC60 dostępne jest tylko w jednej wersji nadwozia, którą jest 5-drzwiowy SUV. Posiada on cechy charakterystyczne dla linii stylistycznej marki, które widoczne są przede wszystkim z przodu pojazdu. Są nimi między innymi kształt maski uformowany w literę V, grill chromowaną obwódką i dużym logo producenta oraz lekko rozciągnięte reflektory. Dolna część auta jest bardziej muskularna i wyróżnia się dużym prześwitem i nadkolami. Z kolei górna część nadaje dynamicznego charakteru, a to za sprawą linii dachu, stylizowanej na coupe.

Od lat wiadomo, że Volvo tworzy samochody bezpieczne, a sama nazwa producenta stała się wręcz synonimem bezpieczeństwa. Standardowo w wyposażeniu XC60 znajdują się poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, poduszki boczne przednie oraz kurtyny powietrzne. Wszystkie wersje posiadają również innowacyjny system City Safety, który potrafi samodzielnie zatrzymać pojazd w przypadku wykrycia przeszkody. Dodatkowo w pojeździe znajduje się system antypoślizgowy ABS z układem rozdziału siły hamowania, wspomaganie nagłego hamowania EBA, układ kontroli stabilności dynamicznej kontroli trakcji DSTC oraz układ stabilizacji przechyłu RSC. W testach zderzeniowych EuroNCAP model ten otrzymał maksymalną ilość 5 gwiazdek,a ochrona dorosłych oceniona została n a94%, dzieci na 79%, pieszego na 48%, zaś wspomaganie bezpieczeństwa na 86%.

Wśród konkurentów Volvo XC60 znajduje się Audi Q5, BMW X3 oraz Mercedes GLK.

 

XC60 najczęściej porównywany z

Audi Q3
Audi Q3
BMW X3
BMW X3
Honda CR-V
Honda CR-V
Hyundai Santa Fe III
Hyundai Santa Fe
Land Rover Range Rover Evoque
Land Rover Range Rover Evoque
Mazda CX-5
Mazda CX-5
Volvo V60
Volvo V60
Reklama