/  /  /  / Model koncepcyjny Volvo pojedzie ponad 300 km/h
Volvo

Volvo

Zmień
Po raz pierwszy nazwa Volvo pojawiła się w 90 lat temu na łożyskach kulkowych. Jako znak towarowy oficjalnie zarejestrowano ją 22 czerwca 1915 roku. Od tego czasu znakiem Volvo sygnowano każde łożysko, wyprodukowane przez SKF, na którego zewnętrznej stronie umieszczano logo Volvo. Wraz z rozwojem firmy znak ten pojawiał się na samochodach, ciężarówkach, łodziach czy samolotach.
Dowiedz się więcej o marce
 

Model koncepcyjny Volvo pojedzie ponad 300 km/h

Volvo|
null
© Volvo
nullnullnull

Volvo S60 Polestar Concept wyposażono we wzmocniony rzędowy 6-cylindrowy silnik T6 napędzający cztery koła za pośrednictwem układu Haldex. Ten ponad 500-konny samochód jest pokazem możliwości szwedzkiego producenta, a zarazem zapowiedzią zacieśnienia współpracy Volvo i Polestar.

Jak zapowiada koncern, Volvo S60 Polestar Concept prowadzi się jak samochód wyścigowy przystosowany do ruchu drogowego. Benzynowy, turbodoładowany sześciocylindrowy silnik rzędowy T6 został zapożyczony z najmocniejszych, produkcyjnych modeli Volvo.

Na potrzeby auta koncepcyjnego moc tej jednostki podniesiono z 304 na 508 KM, a moment obrotowy z 440 na 575 Nm. Za przeniesienie napędu odpowiada układ Haldex piątej generacji.

Sportowe, obniżone zawieszenie dostarczył Ohlins (producent doskonale znany w branży wyścigowej i rajdowej). Nadwozie poszerzono i obniżono, w zmyślą o obniżeniu środka ciężkości. Pojazd osadzono na niskoprofilowych 19-calowych kołach (265/35/19) wyposażonych w kute obręcze dedykowane wyłącznie temu egzemplarzowi.

Za ich filigranowymi szprychami można dostrzec ogromne tarcze hamulcowe wyposażone w zaciski rodem z toru wyścigowego.

"Volvo S60 Polestar Concept to najszybszy samochód koncepcyjny w historii Volvo - mówi z dumą Christian Dahl, założyciel i szef firmy Polestar.

"Podeszliśmy do tego projektu, używając produkcyjny model Volvo S60 jako platformy do stworzenia samochodu wyścigowego - wyjaśnia Jan Andersson, główny inżynier firmy Polestar.

Zapytany o opinię, Robert Dahlgren, kierowca wyścigowy Volvo Polestar mówi: "To zdecydowanie najbardziej imponujące drogowe Volvo, jakie prowadziłem. I muszę powiedzieć, że nadal czuć w nim oryginalnego ducha Volvo".

Polestar jest partnerem Volvo od 1996 roku, oferując części i usługi tuningowe dla modeli produkcyjnych. Pakiet tuningujący Polestar można zakupić i wgrać do nowego lub używanego Volvo u każdego dealera marki. Są nim objęte m.in. silniki D3, D4, D5, T4, T5 i T6 (w zależności od modelu). Przyrost mocy i momentu obrotowego poprawia osiągi samochodu, jednocześnie nie podnosząc spalania.

Nowe samochody Volvo poddane tuningowi Polestar są objęte pełną gwarancją mechaniczną.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama