/  /  /  / Golf czy Octavia? Astra, Auris czy Focus?
Volkswagen

Volkswagen

Zmień
Volkswagen, marka samochodów produkowanych przez niemiecki koncern Volkswagen AG. Nazwa oznacza w tłumaczeniu "Ludowy samochód" lub "Samochód ludu".Historia firmy rozpoczęła się 17 stycznia 1934 , gdy Ferdinand Porsche przedstawił rządowi niemieckiemu projekt samochodu - legendarnego Garbusa, który został zatwierdzony do produkcji w 1938 roku.
Dowiedz się więcej o marce
 

Golf czy Octavia? Astra, Auris czy Focus?

Opel Astra IV HTB 2011
© IBRM Samar
Opel Astra IV HTB 2011Ford Focus 2011Volkswagen Golf 2012Toyota Auris 2013Skoda Octavia 2013null

Różnice w cenach są niewielkie. W wyposażeniu – już znacznie bardziej widoczne. U kogo dostaniemy najwięcej za najmniej, a kto chce nas naciągnąć? Porównujemy ceny i wyposażenie najpopularniejszych kompaktów w Polsce.

W pierwszej szóstce najpopularniejszych samochodów w Polsce znajduje się aż pięć kompaktów – Skoda Octavia, Ford Focus, Volkswagen Golf, Opel Astra i Toyota Auris. To właśnie te auta posłużyły nam do porównania oferty poszczególnych marek (lista 50 najpopularniejszych samochodów w Polsce znajduje się tutaj: Mototrendy).

Nie biorąc pod uwagę promocji, najtańszym kompaktem z wyżej wymienionych jest Focus. Dodatkowo Ford oferuje do niego prawie 10 tys. zł rabatu. Cena spada zatem do 48 400 zł. I dopiero wówczas autem warto się interesować, bo jego wyposażenie standardowe konkuruje z Astrą o miano najskromniejszego. Wspomniany kompakt Opla również objęty jest rabatem, obniżającym jego cenę do 53 900 zł. Bez niego Astra staje się najdroższym autem zestawienia.W zestawieniu nie braliśmy pod uwagę specjalnych wersji poszczególnych modeli, takich jak np. Octavia RS czy Focus ST oraz poprzednich generacji kompaktów, wciąż dostępnych w niektórych salonach. Ceny nie zawierają promocji (aktualne rabaty wszystkich producentów znajdują się w dziale: Promocje). Wersje, które posłużyły do stworzenia porównania znajdują się w powyższej tabeli

Podstawa podstawie nierówna

Komfort:
- w bazowej odmianie tylko Auris oferuje sześciobiegową skrzynię biegów,
- każdy z porównywanych samochodów w podstawowej wersji wyposażenia posiada zdalnie sterowany centralny zamek,
- wszystkie auta wyposażone są w elektryczną regulację przednich szyb,
- Astra i Focus dopiero w opcji oferują komputer pokładowy,
- tylko Focus nie posiada standardowej klimatyzacji.

Wygląd zewnętrzny:
- Auris jako jedyny oferuje LED-owe światła do jazdy dziennej,
- Skoda i Volkswagen mają lusterka w czarnych obudowach, podczas gdy reszta zestawienia w standardzie oferuje obudowy w kolorze nadwozia (ta opcja w Golfie dostępna jest za dopłatą).

Eksploatacja:
- Auris objęty jest najdłuższym ubezpieczeniem podstawowym, wynoszącym 36 miesięcy (rywale - po 24 miesiące),
- najtańszy Golf zużywa najmniej paliwa z całego zestawienia – 4,9 l/100 km. To o okrągły litr mniej niż najsłabszy Focus.

Bezpieczeństwo:
- wszystkie auta uzyskały 5 gwiazdek w testach przeprowadzanych przez Euro NCAP.

Zdecydowanie więcej różnic pojawia się, gdy zestawimy ze sobą najdroższe wersje najpopularniejszych kompaktów w Polsce. Najdobitniej prezentuje to Porównywarka Samaru.

Piotr Kozłowski
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama