/  /  /  /  / Import aut używanych | Legendy PRL-u na celowniku
Volkswagen Scirocco

Volkswagen Scirocco

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Import aut używanych | Legendy PRL-u na celowniku

null
null

Podium rankingu od lat zdominowały auta produkowane przez koncern z Wolfsburga. Dalej w zestawieniu robi się jednak znacznie ciekawiej. W I półroczu 2013 r. w krajowych wydziałach komunikacji zarejestrowano, sprowadzone do Polski z zagranicy, Wartburgi i Trabanty. Na tym wszelako importerska inwencja rodaków się nie skończyła.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wśród używanych aut, które Polacy sprowadzają do naszego kraju z zagranicy można znaleźć prawdziwe kolekcjonerskie perełki. Są to między innymi auta, które królowały na polskich drogach w czasach PRL-u. Od stycznia do czerwca do Polski trafiły i zostały zarejestrowane cztery Wartburgi, czyli (przypomnienie dla młodszych czytelników portalu) samochody produkowane w latach 1956–1991 przez fabrykę VEB Automobilwerk Eisenach w dawnej Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD). Niestety dane Centralnej Ewidencji Pojazdów nie zawierają informacji czy w grę wchodzi Wartburg 1000 czy może jedna z wersji późniejszego modelu 353.
 
Zemsta Honeckera
W I półroczu 2013 r. w Polsce zostały też zarejestrowane dwa sprowadzone z zagranicy Trabanty, produkowane w latach 1957-1991  w fabryce VEB Sachsenring Automobilwerke w Zwickau (także była NRD). Te liczne przed laty na polskich drogach auta doczekały się wielu złośliwych, potocznych określeń. Najpopularniejsze z nich to Ford Karton czy „mydelniczka”, ze względu na użycie do wytworzenia ich karoserii tworzywa sztucznego, tzw. duroplastu. Znane były także jeszcze m.in. pod nazwą „Zemsta Honeckera”, pochodzącą od nazwiska wieloletniego przywódcy NRD. Trabanty trafiały nie tylko do państw „zaprzyjaźnionego” tzw. bloku wschodniego, ale też m.in. do Finlandii, Norwegii, a nawet Egiptu.
 
FSO z importu
Do końca czerwca Polacy zarejestrowali ponadto sprowadzoną z zagranicy jedną sztukę modelu… FSO 1500. Samochód ten wytwarzany był pod tą nazwą w warszawskiej Fabryce Samochodów Osobowych w latach 1983-1991. Określenia FSO 1500 zaczęto używać na początku lat 80-tych, gdy wygasła umowa licencyjna z Fiatem na używanie nazwy Polski Fiat 125p.
W przeciwieństwie do I półrocza 2012 roku, do końca czerwca tego roku do Polski nie sprowadzono z zagranicy Polonezów i Warszaw. Przed rokiem do kraju trafiły po dwie sztuki tych aut także produkowanych w czasach PRL-u na Żeraniu.  
Wraz z prywatnym importem nad Wisłę wracają też auta wyprodukowane i wyeksportowane przez FSO całkiem jeszcze niedawno. Od stycznia do czerwca do naszego kraju trafiło 57 sztuk modelu FSO Matiz. Auto było pierwotnie produkowane na Żeraniu, jako Daewoo Matiz, a po bankructwie koreańskiego inwestora, w latach 2004-2007 opuszczało warszawską fabrykę oznaczone jej własnym logo.
 
Wolfsburg rządzi
W I półroczu 2013 roku osoby prywatne oraz firmy sprowadziły do Polski i zarejestrowały 331 954 używane samochody osobowe. To wynik o 7,47 proc. większy w porównaniu z takim samym okresem 2012 r. Liderem tego segmentu rynku jest od wielu lat Volkswagen. Polacy importowali w tym okresie 50 637 sztuk tej niemieckiej marki, o 5,59 proc. więcej niż w I półroczu 2012 r. Na drugiej pozycji znalazł się Opel (35 965 sztuk, wzrost o 4,31 proc.), a na trzeciej - Audi (28 665 sztuk, wzrost o 16,50 proc.).

Na podium zestawienia najpopularniejszych modeli z importu nie zanotowano żadnych zmian w porównaniu z I półroczem 2012 r. Pierwsze miejsce okupuje nadal VW Passat. Polacy sprowadzili 15 497 sztuk tego modelu, o 1,05 proc. mniej niż przed rokiem. Na drugiej pozycji znalazł się Volkswagen Golf (15 222 sztuki, o 9,38 proc. więcej). Brąz przypadł w udziale Audi A4. Do kraju trafiło z zagranicy i zostało zarejestrowanych 14 244 sztuk, o 13,21 proc. więcej.
 

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama