/  /  /  /  / System Boscha w modelu VW Passat Alltrack
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

System Boscha w modelu VW Passat Alltrack

Bosch|
null
© Volkswagen
nullnull

System rozpoznawania zmęczenia firmy Bosch jest teraz dostępny także w nowym modelu Volkswagen Passat Alltrack. Specjaliści podkreślają, że przemęczenie to jedna z głównych przyczyn wypadków drogowych.

Przemęczenie, a w konsekwencji zaśnięcie za kierownicą to częsta przyczyna wypadków drogowych. Jej pierwsze symptomy można jednak wykryć stosunkowo wcześnie. System rozpoznawania zmęczenia firmy Bosch rozpoznaje objawy wyczerpania fizycznego na podstawie ruchów kierownicy i odpowiednio wcześnie zaleca kierowcy przerwę w podróży.

Informacje dostarcza elektryczny układ wspomagania kierownicy lub odpowiedni czujnik kąta skrętu kierownicy, który jako element układu ESP znajduje się zwykle w wyposażeniu pojazdu. Ta funkcja pomaga dodatkowo poprawić bezpieczeństwo jazdy, a jej integracja z systemem jest niedroga.

System rozpoznawania zmęczenia firmy Bosch jest przeznaczony do stosowania w samochodach osobowych i lżejszych pojazdach użytkowych. Można go zintegrować w różnych sterownikach pojazdu.

Po raz pierwszy system pojawił się w wyposażeniu seryjnym Volkswagena Passata w 2010 roku. Najnowszym modelem wyposażonym w tę funkcję jest Passat Alltrack.

75 milionów systemów ESP firmy Bosch

Z danych opublikowanych w 2010 roku przez amerykański automobilklub (AAA) wynika, że w blisko 17% wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w Stanach Zjednoczonych winę ponosił przemęczony kierowca.

Spadek koncentracji i zmęczenie mają wpływ na kierowanie pojazdem i wydłużają czas reakcji kierowcy. Pogorszeniu ulegają funkcje motoryczne, kierowanie pojazdem staje się mniej precyzyjne, kierowca musi częściej korygować tor jazdy. Algorytm nowego systemu rozpoznawania zmęczenia analizuje ruchy kierownicy od początku jazdy i rozpoznaje w ten sposób zmiany spowodowane długą podróżą i wyczerpaniem fizycznym.

Typowymi oznakami malejącej koncentracji są fazy, w których kierowca w ogóle nie kieruje, a następnie wykonuje kilka gwałtowniejszych ruchów kierownicą, aby skorygować tor jazdy. Na podstawie częstotliwości takich typowych korekt położenia kierownicy oraz innych parametrów, jak np. czas podróży, włączanie kierunkowskazów oraz pora dnia, system oblicza współczynnik zmęczenia.

Jeżeli ta wartość przekroczy określony próg, na zestawie wskaźników może zapalić się np. migająca kontrolka z symbolem filiżanki kawy, zachęcająca kierowcę do postoju i odpoczynku. System rozpoznawania zmęczenia firmy Bosch może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama