/  /  /  /  / Najpopularniejsze modele w Europie, czyli Peugeot 208 goni liderów
Volkswagen Golf

Volkswagen Golf VI

Zmień
SegmentSportowo Rekreacyjne / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Najpopularniejsze modele w Europie, czyli Peugeot 208 goni liderów

Na podstawie danych JATO|
null
© Peugeot
null

Sierpień nie przyniósł poprawy na europejskim rynku nowych samochodów osobowych, który zanotował spadek wolumenu o 8,4%. Liderem sprzedaży wśród modeli pozostaje Volkswagen Golf. Coraz lepsze wyniki notuje Peugeot 208.

Jak wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez firmę analityczną JATO Dynamics, liderem europejskiego rynku nowych samochodów osobowych jest od początku bieżącego roku model Volkswagen Golf. Od stycznia do sierpnia włącznie na zakup samochodu niemieckiej marki zdecydowało się nieco ponad 301 000 europejskich klientów.

To wprawdzie o 8% mniej niż w analogicznym czasie rok wcześniej, ale należy pamiętać, że w blokach startowych czeka już Volkswagen Golf VII, który oficjalnie zaprezentuje się szerokiej publiczności z okazji jesiennych targów motoryzacyjnych w Paryżu.

Nowy Volkswagen Golf już w sprzedaży

Na miejscu drugim najchętniej kupowanych aut osobowych od stycznia do sierpnia jest Ford Fiesta, który uzyskał wynik na poziomie łącznie 206 600 egzemplarzy (-13,6%). Również i ten model już niedługo doczeka się następcy, którego poddano zmianom modernizacyjnym i stylistycznym zgodnym z nowym językiem projektowania Forda.

Tak wygląda Ford Fiesta po zmianach

Pierwszą trójkę najchętniej kupowanych samochodów w Europie zamyka Volkswagen Polo z wynikiem 204 200 egzemplarzy (-15,9%).

Łącznie europejski rynek motoryzacyjny osiągnął w okresie styczeń-sierpień wolumen na poziomie nieco ponad 8 600 000 egzemplarzy. To o 6,9% mniej niż w analogicznym czasie roku poprzedzającego.

Modele odporne na kryzys?

Sam sierpień także nie przyniósł europejskiej branży samochodowej dobrych wiadomości. Takie czynniki jak niepewna sytuacja ekonomiczna w regionie, okres wakacyjnych urlopów, dotkliwe spadki notowane we Włoszech oraz oczekiwanie klientów w Wielkiej Brytanii na wrzesień, który tradycyjnie jest miesiącem wysokiej sprzedaży aut, złożyły się na to, że łącznie rynek europejski zanotował spadek o 8,4%.

Na liście Top-10 najpopularniejszych marek za sierpień tylko dwóch graczy odnotowało wynik lepszy niż rok wcześniej. Były to marki Audi (miejsce drugie na liście; 47 500 sztuk; +8,7%) oraz Mercedes-Benz (miejsce siódme; 37 200 sztuk; +0,1%). W pozostałych przypadkach dominowały spadki, które nie ominęły nawet samego lidera, czyli Volkswagena (104 200 sztuk; -4%).

W rankingu Top-10 najpopularniejszych modeli za sierpień uwagę zwraca wysoka lokata Peugeot 208 (na zdjęciu). Samochód francuskiej marki, który dopiero stosunkowo niedawno wszedł na rynek, uzyskał w sierpniu nieco ponad 14 700 rejestracji. To wystarczyło, aby wskoczyć na trzecie miejsce listy, plasując się za Volkswagenem Polo (17 000 sztuk), ale przed Oplem Corsą (13 200 sztuk) i Fordem Fiestą (13 000 sztuk).
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama