/  /  /  / Rośnie sprzedaż volkswagenów w Polsce
Volkswagen

Volkswagen

Zmień
Volkswagen, marka samochodów produkowanych przez niemiecki koncern Volkswagen AG. Nazwa oznacza w tłumaczeniu "Ludowy samochód" lub "Samochód ludu".Historia firmy rozpoczęła się 17 stycznia 1934 , gdy Ferdinand Porsche przedstawił rządowi niemieckiemu projekt samochodu - legendarnego Garbusa, który został zatwierdzony do produkcji w 1938 roku.
Dowiedz się więcej o marce
 

Rośnie sprzedaż volkswagenów w Polsce

Newseria|
null
© Volkswagen
null

Polacy coraz chętniej kupują volkswageny. W sierpniu była to druga najpopularniejsza marka, której sprzedaż wzrosła o 17% w ujęciu rocznym. Poznański zakład koncernu, pomimo kryzysu w Europie, w całości wykorzystuje moce produkcyjne.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak podkreśla Michael Kleiss, prezes zarządu Volkswagen Poznań, firma w dużej mierze wygrywa dzięki elastyczności produkcji i czasu pracy.

"Jesteśmy bardzo elastyczni, jeżeli chodzi o czas pracy. W tej chwili mamy 12-miesięczny okres rozliczeniowy i to nam pomaga - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Michael Kleiss, prezes zarządu Volkswagen Poznań. "Poza tym mamy takie produkty, które pozwoliły nam uniknąć kryzysu. W 2013 roku w pełni wykorzystujemy nasze moce produkcyjne".

W sierpniu sprzedaż volkswagenów w Polsce wzrosła o 17% w porównaniu z sierpniem ubiegłego roku, a od początku roku o 18%. Dzięki temu w ubiegłym miesiącu była to druga najpopularniejsza marka na polskim rynku, zaraz po Skodzie.
 
Polacy najbardziej interesują się Golfem, a poznańska fabryka produkuje modele Caddy i Transporter zarówno w wersjach użytkowych, jak i osobowych.

Dlatego mimo dobrych wyników na naszym rynku, prezes nie chce prognozować rozwoju sytuacji w przyszłym roku, ponieważ wciąż pozostaje wiele niepewności co do kondycji europejskich gospodarek (główne rynki zbytu produkowanych w Poznaniu pojazdów).

Mimo tej niepewności poznański zakład cały czas prowadzi inwestycje. Kleiss zaznacza, że dzięki dobrym wynikom cieszy się zaufaniem centrali koncernu, a to daje możliwość rozwoju w dłuższej perspektywie.

Menadżer podkreśla, że na rozwoju Volkswagena w Poznaniu korzysta zarówno miasto, jak i krajowi dostawcy. Volkswagen Poznań jest największym pracodawcą prywatnym nie tylko w Poznaniu, ale i w całej Wielkopolsce.

Tylko w tym regionie kraju jest ponad 20 firm, które dostarczają części i podzespoły do zakładu.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z lokalnymi dostawcami. Muszą oni spełniać i spełniają wszystkie wymogi, które stawia im koncern, jeśli chodzi o standardy jakości. To są kryteria, które spełniają wszyscy inni europejscy i światowi dostawcy - zapewnia szef VW Poznań.

Kleiss podkreśla, że Volkswagen Poznań niezależnie od trwającego spowolnienia dba o stabilność i długofalową przyszłość firmy. Zatrudnienie w Volkswagen Poznań jest utrzymywane na stałym poziomie (obecnie wynosi około 6 600 osób).

Od powstania zakładu w Poznaniu w 1993 r. wyprodukowano tu ponad 1,7 mln samochodów.

W stolicy Wielkopolski poza zakładem produkcyjnym w Antoninku, gdzie produkowane są lekkie samochody dostawcze VW Caddy (to jedyna fabryka tego modelu na świecie) i Transportery T5, jest także odlewnia w dzielnicy Poznań-Wilda.

W pobliskim Swarzędzu produkowane są podzespoły, a także tzw. zabudowy specjalne (m.in. dla niemieckiej poczty oraz Bundeswehry).

"Bazowe samochody to są auta, które wychodzą z naszej fabryki, ale następnie są wyposażane zgodnie z indywidualnym życzeniem każdego klienta. Zasadniczo jesteśmy w stanie spełnić życzenie każdego klienta. W porównaniu do tej chwili w roku 2010 wyprodukowaliśmy ponad 23 000 samochodów specjalnych, natomiast w 2012 już ponad 33 000 - mówi Michael Kleiss.

Specjalista dodaje, że Volkswagen Poznań stara się nadążać za zmianami na rynku i produkuje rocznie 5-6 tys. samochodów na gaz. W ubiegłym roku z fabryki wyjechało też około 40 pojazdów elektrycznych (są one traktowane jako seria próbna i przechodzą testy w jeździe miejskiej).

"W dalszym ciągu produkujemy samochody na olej napędowy, czyli diesle i benzynowe. Ale nawet w przypadku tych tradycyjnych napędów staramy się dbać o nowe rozwiązania techniczne i technologiczne. One są stale ulepszane, m.in. jeżeli chodzi o zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - podkreśla Kleiss.

W tym roku poznańska fabryka Volkswagena obchodzi swoje 20-lecie. Powstała w 1993 roku jako spółka joint-venture VW oraz Tarpana. W roku 1996 koncern Volkswagen w całości przejął udziały w zakładzie.

Obecnie poznańska fabryka jest drugim największym zakładem produkcyjnym samochodów użytkowych niemieckiego koncernu na świecie. W ubiegłym roku wyjechało z niej około 160 000 pojazdów.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama