/  /  /  / Światowi liderzy inwestycji w R&D
Toyota

Toyota

Zmień
Toyota to marka aut, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation, jeden z największych producentów samochodów na świecie. W 2006 r. sprzedał ponad 8,8 mln modeli tej marki. Toyota znajduje się wśród 10 najlepszych światowych przedsiębiorstw na liście Fortune Global 500.
Dowiedz się więcej o marce
 

Światowi liderzy inwestycji w R&D

null
© Toyota
null

Według opublikowanego niedawno rankingu liderem w nakładach na projekty badawczo-rozwojowe jest Toyota. Nie chodzi tu tylko o sam sektor motoryzacyjny, ale o wszystkie branże na świecie.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Według opublikowanego niedawno rankingu firmy doradczej Booz & Company, Toyota po krótkiej przerwie znów awansowała na pierwsze miejsce jako światowy lider w nakładach inwestycyjnych związanych z projektami badawczo-rozwojowymi. Obliczono, że w roku ubiegłym łączny budżet na tego typu działalność wynosił w przypadku koncernu wywodzącego się z Japonii łącznie prawie 9,9 mld dolarów.

Dodajmy, że w poprzedniej edycji rankingu Toyota została sklasyfikowana na pozycji szóstej na świecie.

Technologią napędową bodaj najczęściej kojarzoną właśnie z modelami Toyoty oraz siostrzanej marki Lexus jest układ hybrydowy. Według stanu na koniec października bieżącego roku, łączna sprzedaż samochodów hybrydowych koncernu Toyota Motor Corporation na świecie przekroczyła poziom 4,6 mln pojazdów, a w samym tylko roku 2012 (styczeń-październik) hybrydy znalazły ponad milion nabywców na świecie.

Toyota Motor Corporation produkuje obecnie 19 modeli osobowych z napędem hybrydowym oraz jeden model typu Plug-in, czyli pojazd hybrydowy z możliwością ładowania akumulatorów z gniazdka. Samochody hybrydowe koncernu są oferowane w 80 krajach świata.

Do końca 2015 roku Toyota planuje wprowadzić do sprzedaży 15 nowych modeli hybrydowych, rozszerzając ofertę o nowe rynki.

Na miejscu drugim i trzecim najnowszego rankingu Booz & Company plasują się natomiast związane ze światowym przemysłem farmaceutycznym koncerny Novartis oraz Roche (odpowiednio inwestycje rzędu ponad 9,5 mld oraz 9,4 mld dolarów).

W pierwszej dwudziestce światowych liderów przeznaczających największe środki na prace badawczo-rozwojowe branżę motoryzacyjną reprezentują ponadto następujące koncerny (w nawiasie pozycja zajmowana rok wcześniej):
- General Motors: miejsce dziewiąte/8,1 mld USD (9)
- Volkswagen AG: miejsce jedenaste/7,7 mld USD (14)
- Honda: miejsce piętnaste/6,6 mld dolarów (17)
- Daimler AG: miejsce dziewiętnaste/5,8 mld dolarów (26)
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama