/  /  /  / Klasyki motoryzacji w Toyota Carter
Toyota

Toyota

Zmień
Toyota to marka aut, produkowanych przez japoński koncern Toyota Motor Corporation, jeden z największych producentów samochodów na świecie. W 2006 r. sprzedał ponad 8,8 mln modeli tej marki. Toyota znajduje się wśród 10 najlepszych światowych przedsiębiorstw na liście Fortune Global 500.
Dowiedz się więcej o marce
 

Klasyki motoryzacji w Toyota Carter

Toyota Carter|
null
© Toyota Carter
nullnullnullnullnullnull

Do Toyoty Carter przyjechała pierwsza klasyczna Toyota. Jest niebieska, ma 214 000 kilometrów oryginalnego przebiegu i pochodzi z 1986 roku.

Pan Kuba Lubieniecki z Gdańska przyjechał do firmy Carter (autoryzowany dealer Toyoty z Gdańska) samochodem, który znajduje się w jego rodzinie od samego początku.

To odzew na akcję poszukiwań przez Cartera najstarszej jeżdżącej Toyoty na Pomorzu. "Samochód kupił w Pewexie mój wuj, który następnie odsprzedał wóz dziadkowi. Ja przejąłem samochód po dziadku. Jeżdżę tym autem już kilka lat, starając się o niego jak najlepiej dbać. Jedno jest pewne: samochód nie opuści już naszej rodziny - podkreśla Kuba Lubieniecki.

Mimo sędziwego wieku samochód pali zaledwie 6 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów i nie ma problemów z rozruchem nawet przy naprawdę dużych mrozach.

Pan Jakub odpowiedział na apel Toyoty Carter, który poszukuje najstarszych samochodów Toyota Corolla poruszających się po pomorskich drogach. 32 lata temu to właśnie Carter przygotowywał te samochody do wydania dla klientów z całej Polski.

"Najstarsze auto znalezione podczas akcji pochodzi z 1979 roku, a najmłodsze z 1987 - mówi Maja Lesińska z firmy Carter. "Chcemy zebrać historię tych samochodów, zrobić im zdjęcia i pokazać je na naszej stronie internetowej. Kto wie, może odnajdzie się jedno z aut, od których rozpoczynaliśmy swoją przygodę z Toyotą?"

W latach 80-tych Toyoty kosztowały w Polsce od 5 do 7,5 tysiąca dolarów. Przeciętna PRL-owska pensja wystarczała na zakup na czarnym rynku 15-50 dolarów. 60-metrowe mieszkanie w Warszawie kosztowało 2 000 dolarów; we Wrocławiu, Krakowie i Gdańsku 1 500-1 600 dolarów; w Rzeszowie zaś 1 200-1 400 dolarów.

Gdybyśmy przełożyli to na dzisiejsze realia mieszkaniowe, okazałoby się, że wtedy Corolla była tym samym, czym dziś jest najdroższy Lexus LS 460h (686 100 zł).

Samochód należący od dziesięcioleci do rodziny pana Lubienieckiego to piąta generacja Corolli, oznaczona w nomenklaturze Toyoty jako AE80.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama