/  /  /  /  / Jubileusz Maruti Suzuki India
Suzuki Alto

Suzuki Alto

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Mini
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 

Jubileusz Maruti Suzuki India

Spółka|

15 marca produkcja samochodów w spółce Maruti Suzuki India osiągnęła 10 mln egzemplarzy. Na wyczyn ten trzeba było czekać łącznie 27 lat.

Maruti Suzuki India wywodzi się z Maruti Limited, firmy założonej w 1971 roku, by zrealizować wizję młodszego syna premier Indiry Gandhi, Sanjay Gandhi, który stworzył koncepcję produkcji kompaktowego auta w Indiach dla mieszkańców tego kraju. Maruti Udyog Limited, powstałe w 1981 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, podpisało umowę z Suzuki na produkcję samochodów w 1982 roku. Pierwszy model, Maruti 800, trafił na indyjski rynek w 1983 roku.

Od tamtej pory firma, teraz nosząca nazwę Maruti Suzuki India, wyprodukowała i wprowadziła do sprzedaży takie modele jak Omni (nazwa japońska: Every), Gypsy (znany na innych rynkach jako Jimny), Wagon R, Alto, Swift, SX4, A-star oraz Ritz (czyli Splash na innych rynkach).

Modele dostosowywano do warunków indyjskich: stanu dróg i potrzeb klientów.

Produkcja w Maruti Suzuki India osiągnęła 10 mln sztuk po 27 latach od jej rozpoczęcia.

Gdy zaczynano produkcję Maruti 800 w 1983 roku, wielkość rynku samochodowego w Indiach wynosiła poniżej 70 000 pojazdów rocznie. Do 2010 roku przekroczyła dwa miliony egzemplarzy rocznie i nadal wykazuje tendencję wzrostową. Ponad połowa (51,3%) rynku należy do Suzuki.

Maruti Suzuki India ma fabryki w miejscowościach Gurgaon i Manesar (niedaleko New Delhi); łączna zdolność produkcyjna obu zakładów wynosi 1,2 mln egzemplarzy. Z uwagi na rozwój rynku firma buduje dwie kolejne fabryki w Manesar. Ukończenie budowy zaplanowano na lata 2012 i 2013; każda z nich będzie w stanie wyprodukować około 250 000 aut rocznie.

Maruti Suzuki India planuje osiągnąć maksymalną zdolność produkcyjną na poziomie 1,7 mln samochodów rocznie w 2013 roku.
Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane
Reklama