/  /  / Impreza
Subaru Impreza

Subaru Impreza

Zmień
SegmentGrupa podstawowa / Klasa Niższa Średnia
Emisja CO2-
Żużycie paliwa-
 
null
© Subaru
nullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnullnull
Subaru Impreza to najpopularniejszy model w gamie japońskiego producenta, który utrzymuje wręcz miano auta kultowego. Dzieje się tak za sprawą sukcesów sportowych, jakie model odnosił w Rajdowych Mistrzostwach Świata, a także dzięki typowo sportowym, topowym wersjom WRX STI. Impreza zaliczana jest do klasy niższej średniej (segment C). Pierwsze egzemplarze pojawiły się w roku 1993 zastępując model Leone, który był pierwszym masowo produkowanym samochodem osobowym z napędem na cztery koła. Kolejna zmiana generacyjna nastąpiła w roku 2001. Trzecia generacja auta została zaprezentowana podczas salonu samochodowego w Nowym Jorku w 2007 roku. Główną zmianą jaka nastąpiła w nowej odmianie była rezygnacja w głównej wersji z 3-bryłowego sedana i zastąpienie go 2-bryłowym hatchbackiem. Początkowo wersja sedan dostępna była jedynie w Stanach Zjednoczonych. W porównaniu do poprzednika auto o tym typie nadwozia urosło, osiągając długość 4,58 metra, szerokość 1,74 metra oraz wysokość 1,47 metra. Wersja hatchback jest krótsza od poprzednika o 5 cm i ma 4,41 metra, a to dzięki zmodernizowanej płycie z Subaru Legacy. Wydłużono za to o 9,5 cm rozstaw osi. Pozostawiono natomiast charakterystyczne silniki z horyzontalnym układem cylindrów, nazywane boxer, a także symetryczny, stały napęd na 4 koła o nazwie S-AWD. Rozdziela on moment obrotowy po równo między przednią i tylną oś, czyli w stosunku 50:50. Zawieszenie nowej Imprezy zostało skonstruowane aby jak najlepiej poradziło sobie w tłumieniu nierówności. Stąd też z przodu znajdują się kolumny MacPhersona, zaś z tyłu nowe zawieszenie wielowahaczowe. Produkcja tego modelu odbywa się w japońskich zakładach Subaru położonych w Ota.

   Subaru Impreza dostępna jest w dwóch wersjach nadwozia, którymi są 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowy hatchback. Auto wciąż posiada bardzo agresywny wygląd, choć w porównaniu do poprzednika straciło na wyrazistości, przez co często porównywane jest kompaktowymi samochodami z Korei. O sportowy wygląd dba przede wszystkim przedni zderzak z dużym wlotem powietrza, charakterystyczne boczne przetłoczenia oraz niewielki spoiler nad tylną szybą. Typowy dla marki wygląd przybrał również grill z poziomą chromowaną listwą. W topowych wersjach pojawia się dodatkowo duży wlot powietrza na masce oraz powiększony tylny spoiler.

   Już w standardowym wyposażeniu Subaru Imprezy znajduje się 6 poduszek powietrznych, dwie czołowe, dwie boczne oraz dwie kurtyny powietrzne dla pierwszego i drugiego rzędu siedzeń. Dodatkowo każdy egzemplarz posiada system zapobiegający blokowaniu kół podczas nagłego hamowania ABS (czterokanałowy). W droższych wersjach pojawia się również system kontroli trakcji i stabilizacji toru jazdy VDCS. W testach zderzeniowych organizacji EuroNCAP model ten otrzymał 4 z 5 możliwych gwiazdek. Bezpieczeństwo dorosłych zostało ocenione na 84%, dzieci na 73%, pieszego na 72%, zaś wspomaganie bezpieczeństwa na 57%. Słabo oceniona została ochrona klatki piersiowej w przypadku zderzenia ze słupem.

   Konkurencję dla Subaru Imprezy stanowi Ford Focus, Volkswagen Golf, Mitsubishi Lancer, Honda Civic oraz Opel Astra.
 

Impreza najczęściej porównywana z

Ford Focus
Ford Focus
Honda Civic
Honda Civic
Renault Megane
Renault Megane
SEAT Leon
SEAT Leon
Subaru XV
Subaru XV
Volkswagen Golf VI
Volkswagen Golf
Volkswagen Golf VII
Volkswagen Golf
Reklama