/  / ZDS mówi: Dość chaosu!

ZDS mówi: Dość chaosu!

null
null

List otwarty Związku Dealerów Samochodów do Ministra Finansów. Dość chaosu, trzeba natychmiast określić datę zmian w prawie o VAT

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
17 grudnia Rada Unii Europejskiej zatwierdziła wniosek polskiego rządu dotyczący derogacji w zakresie odliczeń podatku VAT przy zakupie pojazdów użytkowanych do działalności gospodarczej. W związku z tą decyzją i praktycznym zakończeniem „europejskiego” etapu legislacji, Związek Dealerów Samochodów wystosował list otwarty do Ministra Finansów z apelem o natychmiastowe i precyzyjne określenie daty wejścia w życie opisanych w derogacji zmian w ustawie o podatku VAT, dotyczących zakupu samochodów.
 
"Domagamy się jasnego określenia, czy według planów polskiego rządu tzw. okienko derogacyjne będzie trwało miesiąc, kwartał czy może pół roku? - czytamy w liście.

"Nie do zaakceptowania jest sytuacja, w której przedstawiciele rządu RP w drugiej dekadzie grudnia nie są w stanie precyzyjnie przewidzieć daty uchwalenia zmian w ustawie o podatku VAT, używając w tak ważnej dla przedsiębiorców sprawie określeń  typu "jak najszybciej" czy "jak tylko będziemy gotowi". Chcielibyśmy przypomnieć, że Ministerstwo Finansów złożyło pierwszy wniosek derogacyjny w tej sprawie w grudniu 2012 roku. Na przygotowanie wszelkich wariantów i rozwiązań było więc wystarczająco dużo czasu - zwraca uwagę Związek Dealerów Samochodów.

"Dlatego też apelujemy jeszcze raz o podanie konkretnej i precyzyjnej daty wprowadzenia planowanych zmian. Mniej istotne jest, czy to będzie data 1 lutego, 1 kwietnia czy jakakolwiek inna data, byle była by to data realna dla wprowadzenia nowych rozwiązań, bez dopuszczenia do sytuacji kolejnego jej przesuwania. Odpowiedzialny za los gospodarki rząd nie może doprowadzać do sytuacji całkowitej niepewności prawnej i podatkowej ogromnej rzeszy przedsiębiorców tak w kwestii samych zasad obowiązujących w tzw. okienku derogacyjnym, jak i czasu, w jakim przepisy te będą obowiązywać. Polskim przedsiębiorcom, którzy i tak działają w niezwykle niestabilnych i trudnych warunkach prawnych, należy się od polskiego rządu choćby  w tej kwestii odrobina szacunku - dodaje Związek Dealerów Samochodów.

"W naszej opinii jest wystarczająco dużo przesłanek, które odpowiednio oszacowane, przy uwzględnieniu wszystkich etapów europejskich, jak i polskich, procesów legislacyjnych pozwalają określić, czy nowe przepisy wejdą w życie od 1 lutego, 1 marca czy może 1 czerwca. Po to, by dać polskim przedsiębiorcom możliwość racjonalnego podejmowania decyzji biznesowych, bez niepotrzebnej i szkodliwej w biznesie  presji czasu. Jak najszybsze wskazanie daty wejścia w życie zmian w ustawie o podatku VAT polskim przedsiębiorcom się po prostu od Pana należy".

Tym apelem kończy się list otwarty, który Związek Dealerów Samochodów przesłał na ręce Ministra Finansów Mateusza Szczurka.
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane