/  / Żadna branża nie uniknie naciągaczy

Żadna branża nie uniknie naciągaczy

null
null

Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert ds. podatkowych: W ostatnich latach skala działań oszustów jest na tyle duża, że prawdopodobieństwo nieświadomego uwikłania się w transakcje z nimi jest dosyć wysokie. Zależy to oczywiście od rodzaju prowadzonej działalności i branży, w której działa podatnik. Niestety, także branża motoryzacyjna nie jest wolna od działań oszustów.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Paweł Janas, IBRM Samar: 1 marca 2017 roku weszły w życie przepisy ustanawiające Krajową Administrację Podatkową. Jest to ważna restrukturyzacja organów podatkowych, która ma zapewnić ich większą efektywność. Czy reforma ta wpłynie na zwiększenie liczby kontroli u podatników?

Jerzy Martini, partner w kancelarii Martini i Wspólnicy, ekspert ds. podatkowych: Jest to prawdopodobne, zwłaszcza że organy podatkowe zostały ostatnio „wyposażone” w dodatkowe narzędzia, które w założeniu mają na celu zwalczanie nieprawidłowości podatkowych, w szczególności w VAT. Od 1 stycznia 2017 r., czyli od wejścia w życie bardzo ważnej nowelizacji ustawy o VAT zwiększyło się istotnie ryzyko podatkowe związane z ewentualnymi nieprawidłowościami w tym podatku. Przede wszystkim związane jest to z przywróceniem sankcji VAT. Sankcja ta, odpowiadająca co do zasady kwocie 30 proc zaniżenia podatku należnego lub zawyżenia podatku naliczonego, nakładana jest w przypadku błędu w rozliczeniach. W szczególnych przypadkach wynosi ona 100 proc. kwoty nieprawidłowo odliczonego podatku VAT. Wymierzenie takiej sankcji może być dla podatników bolesne.

To chyba nie wszystkie pułapki na jakie natknąć się mogą przedsiębiorcy...

Innym przypadkiem, który wiąże się z ryzykiem po stronie podatników, to możliwość wykreślenia przez Naczelnika Urzędu Skarbowego podatnika z rejestru podatników VAT. Wykreślenie podatnika z rejestru oznacza, że w praktyce dany podmiot nie może prowadzić działalności gospodarczej. Jest to więc sankcja niesamowicie groźna.

Co umożliwia skarbówce podjęcie takich działań?

Przesłanką umożliwiającą wykreślenie podatnika z rejestru jest m.in. wystawienie faktury lub faktury korygującej dokumentującej czynności, które nie zostały dokonane. Inną z przesłanek jest wiedza podatnika lub uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że jego dostawcy lub nabywcy, biorący udział pośrednio lub bezpośrednio w dostawie tego samego towaru lub usługi, uczestniczą w nierzetelnym rozliczaniu podatku w celu odniesienia korzyści majątkowej. W ostatnich latach skala działań oszustów jest na tyle duża, że prawdopodobieństwo nieświadomego uwikłania się w transakcje z nimi jest dosyć wysokie. Zależy to oczywiście od rodzaju prowadzonej działalności i branży, w której działa podatnik.

Czy zagrożenie to dotyczy również importerów i dealerów samochodów?

Branża motoryzacyjna niestety nie jest wolna od działań oszustów. Organy podatkowe powszechnie uznają, że każdy podatnik, który nabył towar lub usługę od oszusta „jest winny” i zapewne miał świadomość transakcji z oszustem. Rodzi się więc obawa, że organy podatkowe będą wykorzystywać swoje nowe uprawnienia, wykreślając nawet uczciwe firmy z rejestru podatników VAT.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane