/  / Właściciele flot nie zapłacą mandatu

Właściciele flot nie zapłacą mandatu

ZPL|
null
null

We wtorek, 14 lipca sejmowa podkomisja nadzwyczajna odrzuciła poselski projekt nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, dotyczący nakładania kar administracyjnych. Ostatecznie nie zmienia się więc zasada, zgodnie z którą to kierujący samochodem, a nie jego właściciel, zapłaci mandat za przekroczenie prędkości zarejestrowane przez fotoradar – informuje Związek Polskiego Leasingu.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Celem nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” była zamiana postępowania mandatowego na postępowanie administracyjne, dotycząca nakładania kar za przekroczenie dozwolonej prędkości, ujawnione przy użyciu fotoradarów. Zgodnie z założeniami, karę pieniężną w formie decyzji administracyjnej miał nakładać Główny Inspektor Transportu Drogowego, a odpowiedzialność miała spadać na właścicieli pojazdów. Dziś wiemy, że tak się nie stanie.  - Kara powinna być wymierzana za popełnione przewinienie, a nie za sam fakt posiadania pojazdu. Dlatego w pełni popieramy decyzję podjętą przez posłów podczas ostatniego posiedzenia podkomisji pracującej nad zmianą „Prawa o ruchu drogowym”. To dobra wiadomość zarówno dla wszystkich użytkowników pojazdów jak też przedsiębiorców z branży leasingowej, wynajmu i transportowej, którzy dokładali wszelkich starań, aby nie dopuścić do proponowanych zmian – uważa Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu.

Jak przekonują prawnicy Konfederacji Lewiatan, wbrew intencjom ustawodawcy, nie zwiększyłoby się wcale bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bowiem zmiany spowodowałyby zaniechanie poszukiwania sprawców wykroczeń. W konsekwencji na osoby te nie byłyby nakładane punkty karne, które mogłyby spowodować np. zatrzymanie prawa jazdy. - Na przyszłość warto więc podejmować działania zwiększające skuteczność istniejących procedur – zwłaszcza postępowania dotyczącego wykroczeń czy egzekucji nałożonych mandatów - nie zaś wprowadzać odpowiedzialność administracyjną, która w istocie ma charakter quasi-karny – komentuje Bartosz Wyżykowski, radca prawny, zastępca dyrektora departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Oprac. PJ
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane