/  / Ważny wyrok Trybunału

VAT | Ważny wyrok Trybunału

null
null

Usługi likwidacji szkód nie korzystają ze zwolnienia od VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
17 marca 2016 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w sprawie C-40/15. Istotą sporu przedstawionego Trybunałowi do rozstrzygnięcia przez Naczelny Sąd Administracyjny była możliwość zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód świadczonych w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń. Usługi będące przedmiotem sporu dotyczyły m.in. przyjmowania zgłoszeń szkód, prowadzenia rejestru szkód, ustalania przyczyn i okoliczności szkód, prowadzania korespondencji z klientami oraz likwidacji merytorycznej szkód.

W wydanym wyroku TSUE uznał, że na gruncie regulacji dyrektywy VAT analizowane usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Zdaniem TSUE analizowane czynności wykonywane w ramach świadczenia usług likwidacji szkód, nie mieszczą się w zakresie zwolnienia przewidzianego w art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy VAT.

Źródło: Deloitte

comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane