/  / W 2017 więcej MŚP sięgnie po leasing

W 2017 więcej MŚP sięgnie po leasing

null
null

Obecnie połowa Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Polsce finansuje inwestycje leasingiem. Zdaniem firmy EFL, w przyszłym roku odsetek takich firm jeszcze wzrośnie.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Najpopularniejszym zewnętrznym narzędziem finansowania firmowych inwestycji jest leasing, z którego korzysta 51 proc. podmiotów z sektora MŚP. Kredyt bankowy zajmuje drugie miejsce (48,2 proc. wskazań) – wynika z najnowszego tzw.„Barometru EFL” za IV kwartał 2016 r. Eksperci firmy leasingowej liczą na odbicie w 2017 roku inwestycji unijnych i rosnący udział leasingu w ich finansowaniu.

Podstawowym źródłem finansowania zarówno w mikro, małej jak i średniej firmie – zdaniem EFL - wciąż są środki własne. Korzysta z nich ponad 87 proc. respondentów. Jednak biorąc pod uwagę zewnętrzne wsparcie, najczęściej wybierany jest leasing, który po raz kolejny zdetronizował tradycyjny kredyt bankowy. Co istotne, najczęściej korzystają z niego firmy średnie, zatrudniające od 50 do 249 pracowników – aż 71 proc.. Najrzadziej leasingują swoje inwestycje najmniejsze podmioty zatrudniające do 9 osób – 27 proc. wskazań. One też najczęściej sięgają po gotówkę, gdy decydują się na zakupy – 95,5 proc. - – Patrząc na dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku zostało zarejestrowanych w KRS kilkanaście procent firm więcej niż w 2015 roku. Oznacza to, że Polacy chętnie rozpoczynają działalność gospodarczą, jednak często na drodze rozwoju pojawiają się różnego rodzaju bariery. Z prowadzonych przez nas cyklicznych badań widać wszelako, że coraz mniejszym problemem jest dostęp do finansowania. Rośnie liczba firm, które sięgają po leasing, w szczególności są to podmioty, które działają na rynku dłużej i na większą skalę (…) – podkreśla Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Są branże, w których leasing dominuje, jako zewnętrzne źródło finansowania. To transport (79 proc.), HoReCa (71 proc.), budownictwo (61 proc.) oraz przemysł (51,5 proc). W przypadku tych sektorów więcej przedsiębiorców korzysta z leasingu niż kredytu bankowego. Najrzadziej leasing jest wybierany przez firmy z branży usługowej (31 proc.) oraz handlowej (34 proc.), które z kolei częściej decydują się na tradycyjny kredyt. - Potencjał leasingu jako finansowania inwestycji podejmowanych przez podmioty z sektora MŚP jest w Polsce bardzo duży, a w 2017 roku powinien być jeszcze większy. Szczególnie w kontekście wsparcia z Unii Europejskiej. W związku z uruchomieniem wydatkowania środków z perspektywy 2014-2020 liczymy na mocne odbicie inwestycji unijnych w drugiej połowie 2017 roku i duży udział w ich finansowaniu takich firm jak nasza – mówi Radosław Kuczyński.


comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane