/  / VAT od paliwa po 1 lipca

VAT od paliwa po 1 lipca

LeasePlan Polska|
null
© LeasePlan
null

Z dniem 1 lipca wchodzą w życie znowelizowane przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od eksploatacji samochodów służbowych. To może oznaczać oszczędności w przedsiębiorstwach na poziomie nawet kilkudziesięciu złotych rocznie.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Dotychczas, używając samochód osobowy w sposób mieszany (na potrzeby prywatne oraz na potrzeby prowadzonej działalności) podatnik mógł odliczyć 50% podatku VAT wyłącznie od jego nabycia, wynajmu lub leasingu, a także zakupu części oraz kosztów naprawy i konserwacji. Wyłączone z tego było jednak paliwo. Szczęśliwie, od 1 lipca także tankowanie samochodu będzie elementem jego eksploatacji. Co to oznacza w sposób wymierny?

"Zakładając, że średni miesięczny koszt paliwa jednego samochodu we flocie wynosi 600 zł netto, podatek VAT przy tej kwocie wynosi 138 zł. W tej chwili to pieniądze, jakie przejmuje skarb państwa. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie floty 30 samochodów w firmie, przy możliwości odliczenia 50% VAT-u przedsiębiorca będzie mógł rocznie wygenerować oszczędności na poziomie 20 000 zł, uwzględniając koszty prowadzenia działalności i odpowiednie pomniejszenie podstawy opodatkowania - mówi Anna Wiśniewska, kierownik działu rozwoju biznesu, LeasePlan Polska.

"Przy flocie 100 samochodów w budżecie przedsiębiorstwa pozostanie blisko 70 000 zł. Jak widać to niebagatelna kwota, która nie pozostanie niezauważona w bilansie".

Przepisy dotyczące pełnego odliczenia VAT w przypadku nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, na mocy ustawy z 2014 r. pozostają niezmienione i taka możliwość przysługuje jedynie dla pojazdów samochodowych (w tym również samochodów osobowych) wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej.

Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku należy zgłosić takie pojazdy na druku VAT-26 do urzędu skarbowego oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu – czyli tzw. "kilometrówkę", w której precyzyjnie rozpisywane są kilometry pokonywane w celach służbowych.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane