/  / Ustawa o recyklingu trafiła do Sejmu

Ustawa o recyklingu trafiła do Sejmu

IBRM Samar |
null
null

Rząd przesłał 22 grudnia na ręce marszałka Radosława Sikorskiego projekt ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Przyjęty przez Radę Ministrów 2 grudnia projekt przewiduje m.in. że wszyscy wprowadzający na polski rynek samochody (np. importerzy, dealerzy czy właściciele komisów) będą musieli zapewnić sieć zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Na podstawie nowych przepisów, właściciele komisów i osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. W przyjętym przez rząd projekcie nowej ustawy zmieniono także przepisy dotyczące opłaty za brak sieci. Dokument przewiduje ponadto, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub EOG (Europejski Obszar Gospodarczy – red.) – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.

Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2015 r.

Warto przypomnieć, że w połowie października tego roku Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z niewłaściwym wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących pojazdów wycofanych z eksploatacji.

PJ
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane