/  / Ustawa o recyklingu do poprawki

Ustawa o recyklingu do poprawki

IBRM Samar |
null
null

Podczas posiedzenia 12 sierpnia Rada Ministrów miała przyjąć „Projekt ustawy o zmianie ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw”. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W oficjalnym komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu nie ma na ten temat ani słowa. Z informacji uzyskanych przez IBRM Samar w CIR wynika jednak, że na wniosek premiera niektóre zapisy mają jeszcze zostać poprawione. O jakie zapisy chodzi? Tego Centrum nie ujawniło. Na razie nie wiadomo także czy projekt ustawy trafi pod następne obrady Rady Ministrów 19 sierpnia czy też w późniejszym terminie. - Na jednym z najbliższych posiedzeń Rada Ministrów będzie zajmować się tym projektem –ucinają przedstawiciele CIR.

Na brak decyzji rządu w sprawie ustawy recyklingowej wpływ mogło mieć kilka czynników. 8 sierpnia, uwagi do projektu nadesłało Ministerstwo Finansów. Janusz Cichoń, podsekretarz stanu w resorcie, protestował przeciw planom dodatkowych wydatków z budżetu w wysokości 2,4 mln złotych rocznie. Pieniądze te miałyby zostać przeznaczone na wzrost zatrudnienia w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), które realizuje część zadań związanych z recyklingiem pojazdów. Tego samego dnia swoje zastrzeżenie do jednego z zapisów ustawy zgłosił Piotr Gryska, wiceprezes Rządowego Centrum Legislacji. Kilka dni przed posiedzeniem rządu, pismo z całą listą zastrzeżeń wystosował do premiera Adam Małyszko, prezes, Stowarzyszenie Forum Recyklingu Samochodów FORS.

Opracowany przez Ministerstwo Środowiska, projekt zakłada, że obowiązująca obecnie tzw. opłata recyklingowa (w wysokości 500 zł) zastąpiona zostanie opłatą depozytową w wysokości 400 zł. Środki pozyskane z tytułu opłaty depozytowej mają być wypłacane osobom przekazującym, po wejściu w życie znowelizowanej Ustawy, pojazdy do demontażu. - Warto zaznaczyć, iż bez znaczenia pozostanie czy za dany pojazd została wcześniej uiszczona opłata depozytowa - przypomina Michał Lesiuk z firmy doradczej Ernst & Young.

Paweł Janas

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane