/  / Trujesz, nie wjedziesz

Trujesz, nie wjedziesz

null
© Sejm/ fot. Krzysztof Białoskórski
null

Projekt ustawy o zmianie prawa ochrony środowiska oraz innych ustaw związanych z poprawą jakości powietrza trafił 20 lutego do „laski marszałkowskiej". Przewiduje on m.in. możliwość zakazania przez radę gminy wjazdu do centrum miasta pojazdom niespełniających ustalonych norm emisji Euro.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak przekonuje w uzasadnieniu do projektu ustawy jej autor Tadeusz Arkit z PO, średni wiek samochodów w Polsce wynosi - według różnych szacunków - od 14 do 17 lat. To oznacza, że dla wielu z nich emisja spalin jest znacznie wyższa niż standardy Euro 3 (od 2000 r.) lub Euro 4 (od 2005 r.). Tymczasem poziom emisji pyłu z samochodów z silnikiem Diesla spełniającym wymagania normy Euro 4 jest o 64 proc. niższy niż dla normy Euro 1. W przypadku emisji tlenków azotu i węglowodorów ta różnica wynosi 73 proc. - Ponadto spotykana jest praktyka usuwania filtrów cząstek stałych (tzw. DPF-ów), co powoduje, że rzeczywista emisja nawet nowszych pojazdów jest znacznie wyższa niż wynikająca z norm emisji spalin Euro. Na potrzebę wprowadzenia do przepisów tego instrumentu prawnego zwróciła także uwagę Najwyższa Izba Kontroli we wnioskach z przeprowadzonej w 2014 r. kontroli „Ochrona powietrza przed zanieczyszczeniami – przekonuje Tadeusz Arkit.

Zdaniem posła, niezbędne jest zatem utworzenie w polskich miastach tzw. stref ograniczonej emisji komunikacyjnej (np. centrów miast), do których na mocy uchwały rady gminy zakazany byłby wjazd samochodów niespełniających odpowiednich norm emisji spalin. Złamanie tego karane byłoby przez straż miejską mandatami. Projekt ustawy przewiduje ponadto, że samochody zostałyby oznakowane specjalnymi naklejkami w zależności od spełnianych przez nie norm emisji.

- Nowe przepisy są szczególnie ważne dla całej Małopolski, Krakowa, ale też wielu innych miejsc, gdzie powietrze ma czasem znamiona trucizny – napisał na swojej stronie internetowej poseł Arkit.

PJ
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane