/  / Tankujesz w weekend? Możesz mieć problemy

Tankujesz w weekend? Możesz mieć problemy

Wydawnictwo Wiedza i Praktyka|

Fiskus sprawdza, czy weekendowe zakupy przedsiębiorcy mają związek z przychodem i prowadzoną działalnością.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Z informacji, które docierają do redakcji PortaluFK.pl, wynika, że nasiliły się kontrole sprawdzające prawidłowość zaliczania do kosztów uzyskania przychodu różnych wydatków poniesionych przez przedsiębiorców. Chodzi zwłaszcza o firmy jednoosobowe, które płacą za weekendowe zakupy i tankowanie auta, a następnie wydatek taki ląduje w kosztach firmy.

Zdaniem przedstawicieli fiskusa, ponoszone opłaty nie mają związku z osiąganym przychodem, a służą jedynie prywatnym celom przedsiębiorców. Tym samym kwestionują zaliczanie takich wydatków w koszty przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych tylko takie wydatki, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Podatnik musi też wykazać związek poniesienia wydatków z osiąganym przychodem, i co ważne dany wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków wyłączonych z kosztów podatkowych (art. 16 ust. 1 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 ustawy o PIT).

Podobna sytuacja dotyczy też udostępniania pracownikom samochodów służbowych na potrzeby prywatne. Taka czynność nie jest związana z uzyskiwanymi przez pracodawcę przychodami. Zatem wydatki ponoszone w związku z umożliwieniem używania samochodu do celów prywatnych pracownika nie stanowią kosztów uzyskania przychodu dla firmy.

Potwierdzają to zresztą organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych (np. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 grudnia 2010 r., nr ILPB4/423-169/10-6/DS).

Podatnik musi mieć argumenty
Trzeba pamiętać, że w przypadku ewentualnej kontroli to na przedsiębiorcy za każdym razem będzie ciążył obowiązek wykazania związku danego wydatku z przychodem. Tylko wówczas bowiem podatnik może dany wydatek odliczyć od przychodu, a tym samym pomniejszyć podstawę opodatkowania.

Mając na uwadze fakt, że prognozowany na 2014 rok deficyt budżetowy sięgnie 47.725,1 mln zł, nie dziwi fakt, że urzędnicy coraz intensywniej szukają dodatkowych wpływów, które mogłyby zasilić państwową kasę.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane