/  / Startuje seryjna produkcja nowej Astry

Startuje seryjna produkcja nowej Astry

IBRM Samar |
Dr. Karl-Thomas Neumann, prezes Grupy Opel
Dr. Karl-Thomas Neumann, prezes Grupy OpelAstra na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, wrzesień 2015Astra na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, wrzesień 2015Astra na targach motoryzacyjnych we Frankfurcie, wrzesień 2015

We wtorek w gliwickich zakładach General Motors Manufacturing Poland pełną parą ruszy produkcja Astry piątej generacji. Koncern chwali się, że zebrał już ponad 30 tysięcy zamówień na nowy model.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Nowa Astra, jak przekonywali przedstawiciele koncernu General Motors podczas niedawno zakończonych targów motoryzacyjnych we Frankfurcie, ma stanowić „kolejny rozdział w historii wielkiego powrotu Opla”. - Jesteśmy bardzo dumni z naszego samochodu ponieważ został on zaprojektowany praktycznie od zera, od czystej kartki papieru. Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że to najlepszy model, który do tej pory zbudowaliśmy. Co ważne, posiada wiele cech dotychczas zarezerwowanych dla samochodów z klasy wyższej –  jeśli chodzi o komfort podróżowania, systemy bezpieczeństwa, nowoczesne silniki czy pakiety multimedialne, co szczególnie powinni sobie cenić młodzi ludzie – przekonywał Dr. Karl-Thomas Neumann, prezes Grupy Opel, podczas ekskluzywnej minii konferencji, w której wzięła udział również redakcja IBRM Samar.

Należąca do General Motors fabryka Opla w Gliwicach zatrudnia dziś 3,9 tys. osób. W związku w wprowadzaniem do produkcji nowej Astry (i obiecującymi perspektywami dla rynku europejskiego), uruchomiła w tym roku trzecią zmianę i przyjęła do pracy 750 pracowników. Do końca sierpnia zakład ponaddwukrotnie zwiększył produkcję, osiągając poziom 122,7 tysięcy samochodów. W tym czasie w gliwickiej fabryce powstało 188 sztuk nowej Astry; były to egzemplarze, które posłużyły do przeprowadzania szkoleń i wewnętrznych testów. Przedstawiciele Opla nie chcą ujawnić ile dokładnie Astr piątej generacji opuści w tym roku fabrykę, podkreślają jednak, że zebrali już ponad 30 tys. zamówień. Samochód ten zastąpił w produkcji hatchbacka IV generacji, którego produkcja została zakończona w Gliwicach w sierpniu.

Gliwice jednak nie samą Astrą V żyją. W lutym uruchomiona została produkcja Holdenów Astra i Cascada przeznaczonych na eksport do Australii i Nowej Zelandii. Pod koniec tego roku planowane jest rozpoczęcie produkcji Buicka Cascady, który trafi na rynek Ameryki Północnej. Obecnie, obok kabrioletu Cascada, zakład produkuje dwie wersje nadwoziowe Astry czwartej generacji: 3 oraz 4 drzwiowe. Przedstawiciele koncernu nie ujawniają prognoz dotyczących wielkości planowanej na ten rok produkcji. W sierpniu, w rozmowie z IBRM Samar mówili, że będzie to około 160 tys. samochodów wobec niespełna 90 tys w roku ubiegłym.

Opla do optymizmu może skłaniać rosnąca stopniowo sprzedaż nowych aut osobowych na europejskim rynku, gdzie trafia gros produkcji gliwickiego zakładu. Według danych Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) od stycznia do sierpnia w Unii Europejskiej oraz krajach EFTA zarejestrowanych zostało 9,4 mln nowych aut, o 8,6 proc. więcej w porównaniu z sytuacją sprzed roku. W tym okresie marka Opel/Vauxhall zarejestrowała 627,1 tys. samochodów, o 6,2 proc. więcej niż w takim samym okresie 2014 roku.

Także w Polsce marce Opel, zajmującej na koniec sierpnia czwartą pozycję w rankingu rejestracji, wiedzie się całkiem nieźle. Od stycznia do sierpnia Polacy kupili i zarejestrowali 19,7 tys aut, o 17,25 proc. więcej niż przed rokiem. W rankingu najpopularniejszych modeli Opel Astra też zajmuje czwarte miejsce. Jego wynik po ośmiu miesiącach to 6 890 sztuk, o 21,95 proc. więcej niż przed rokiem.

Paweł Janas

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane