/  / Sprawdź książkę serwisową

Sprawdź książkę serwisową

ZDS|

Kupujący używane auto powinien uważnie sprawdzić książkę serwisową. Dzięki niej nabywca ma pewność, że samochód był serwisowany w autoryzowanym serwisie (ASO) zgodnie z wytycznymi producenta. Dodatkowo klient otrzymuje rzetelne informacje na temat awarii i wymiany części. Ma także pewność, że przebieg auta jest prawdziwy – przekonuje Związek Dealerów Samochodów.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jako, że popyt na samochody ze sprawdzoną historią serwisową jest duży, a ceny za nie są wyższe, kupujący często mogą spotkać się ze zjawiskiem fałszowania książek serwisowych. Są jednak metody, dzięki którym można sprawdzić czy książka jest prawdziwa, a samochód był serwisowany w autoryzowanym warsztacie. Najprostszym sposobem jest wykonanie telefonu lub wysłanie maila do autoryzowanego serwisu danej marki, z prośbą o sprawdzenie historii samochodu. Wystarczy podać numer VIN (numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta i zapisany w dowodzie rejestracyjnym).

Zanim jednak zgłosimy się z prośbą o weryfikację do dealera, warto samemu sprawdzić pewne elementy:

1)    Data wydania (wyprodukowania) książki serwisowej – na książce serwisowej najczęściej widnieje rok jej wydania. Data ta powinna być taka sama lub starsza niż data produkcji samochodu.

2)    Porównanie dokumentów – warto porównać wygląd książki serwisowej z innymi dokumentami np. z instrukcją obsługi. Wiadomo, że książka jest używana częściej, dlatego powinna być znacznie bardziej zużyta.

3)    Pieczątki – warto również zwrócić uwagę na pieczątki serwisów. Wiadomo, że im starszy wpis, tym kolor tuszu powinien być bardziej wyblakły niż w przypadku wpisów nowych. Identyczny kolor każdej pieczątki powinien budzić podejrzenia.

Przedstawione sposoby pozwolą odpowiedzieć na pytanie czy książka serwisowa jest prawdziwa. Warto z nich korzystać, bo proceder fałszowania tego dokumentu z pewnością nie zniknie – zachęca Związek Dealerów Samochodów.
Pliki do pobrania
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane