/  / Spotkanie największych dealerów w Polsce

Spotkanie największych dealerów w Polsce

null
© DCG
null

Ponad połowa polskiego rynku dealerskiego w jednej sali, wystąpienia czołowych ekspertów branży z kraju i zagranicy oraz wielkie, wieczorne emocje związane z ogłaszaniem listy TOP50 największych dealerstw w Polsce – oto Forum Top100 w pełnej krasie.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Stu największych krajowych dealerów spotka się już po raz szósty. Tym razem w dniach 19-20 marca, tradycyjnie w Hotelu Windsor w Jachrance k/Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim. Drugiej imprezy o takiej skali i prestiżu próżno szukać w tej części Europy.

Jak co roku, polscy dealerzy wraz z ekspertami z kraju i zagranicy dyskutować będą o teraźniejszości i przyszłości rynku dystrybucji samochodów. Zresztą nie tylko dyskutować, ale i zmieniać niełatwą dealerską rzeczywistość, bo kto ma wpływać na ten rynek, jeśli nie jego najwięksi, czołowi uczestnicy, którzy decydują o sprzedaży ponad połowy nowych samochodów w tym kraju?

Dealerskie konsorcja, trendy konsolidacyjne, strategie cenowe, zarządzanie nowymi relacjami z klientem – wszystko to, co dzisiaj obserwujemy w polskiej i europejskiej branży, było już tematem rozmów na poprzednich edycjach Forum.

Najważniejszym punktem Forum Top100 jest premierowe ogłoszenie Listy TOP50, a więc rankingu 50 dealerów, którzy sprzedali w 2013 roku największą liczbę nowych samochodów. W styczniu w oparciu o to kryterium została już stworzona robocza lista TOP100. Wszyscy dealerzy, którzy się na niej znaleźli, zostali zaproszeni do wzięcia udziału w Forum przez sponsorów i organizatorów imprezy.

Ostateczną 50-kę poznamy jednak dopiero wieczorem 19 marca. I dopiero wtedy na żywo setka zgromadzonych na sali dealerów usłyszy, kto i na jakiej pozycji znalazł się na Liście TOP50 2013. Emocji i napięcia z pewnością nie zabraknie.

Kilka godzin wcześniej zostanie zaprezentowany wskaźnik konsolidacji rynku, a więc procent wszystkich nowych aut, jakie sprzedaje w Polsce największe 50 firm. Rok 2012 po raz pierwszy od wielu lat przyniósł statystyczne zatrzymanie się wskaźników konsolidacyjnych (nieduży: z 41,82 do 41,32%).

Powód? Obok ciągłej presji zakupowej ze strony dużych grup dealerskich pojawiły się bowiem u niektórych koncepcje strategicznego ograniczania dotychczasowych zasobów zarówno w zakresie terytorialnym, jak i markowym. Czy po roku przyhamowania, na kolejnej Liście TOP50 znów otrzymamy większy stopień konsolidacji?

Dwa bloki: wojny cenowe, „best practices”
Podobnie jak w poprzednich edycjach, Forum będzie podzielone na dwa spójne tematycznie bloki oraz wystąpienie gościa specjalnego Forum. Całość uświetni uroczysta wieczorna gala.

Pierwszy blok tematyczny ("Wyzwanie strategiczne roku") będzie poświęcony problemowi, który często może decydować o powodzeniu bądź niepowodzeniu biznesowym polskich dealerstw – wojnom cenowym. Da się zrobić coś, by zakończyć „wycinanie się” dealerów?

Blok otworzą Maciej Kraus i Maciej Kroenke z firmy doradczej Fern Partners, specjalizującej się w budowaniu strategii cenowych w sieciach handlowych. W prezentacji pod tytułem "Efektywne zarządzanie cenami. Model kształtowania cen w firmie dealerskiej" pokażą oni najważniejsze kwestie dotyczące polityki cenowej dealerów i importerów oraz opiszą sprawdzone modele optymalnego jej kształtowania.

Drugie wystąpienie "Efekt domina. Błędne strategie cenowe – od prezesa do sprzedawcy" wygłosi Tomasz Otawa z Otawa Group, specjalista z zakresu technik sprzedaży, który zastanowi się nad najczęstszymi błędami popełnianymi przez sprzedawców „frontowych" w czasie negocjacji z klientem.

Część „cenową” podsumuje dyskusja panelowa prawników, przedstawicieli importerów oraz dealerów: "Efektywna konkurencja cenowa z poszanowaniem prawa na rynku sprzedaży aut i części. Czy odpowiedzią są rozwiązania prawne, organizacyjne czy zdrowy rozsądek?"

Drugim blokiem tematycznym Forum TOP100 będzie sesja pod zbiorczym tytułem "Najlepsze praktyki z zagranicy", w której pokazywane są najlepsze idee i pomysły realizowane przez europejskich dealerów. Pierwsza prezentacja w tej części będzie poświęcona nowatorskiej w skali Europy idei „samopomocowych, doradczych grup dealerskich”.

W grupach takich dzięki wymianie danych, wyników, pomysłów i dobrych praktyk znakomicie udaje się podnosić sprawność i efektywność prowadzonego biznesu. Szczegóły w wystąpieniu "Dywersyfikacja ryzyka. Samokształceniowe grupy dealerskie w zarządzaniu handlem autami używanymi" przedstawi członek jednej z takich grup Knut Brandrud, dyrektor zarządzający norweskiej firmy Maskinagentur.

Na tegorocznym Forum uczestnicy będą też świadkami prezentacji otwierającej polski program oszczędzania energii w obiektach dealerskich, przygotowany przez Związek Dealerów Samochodów. Ile pieniędzy uda się zaoszczędzić dealerom uczestniczącym w projekcie? O tym w prezentacji "Pieniądze od zaraz. Program oszczędzania energii w obiekcie dealerskim".

Blok zakończy wystąpienie Marka Koniecznego z DCG Dealer Consulting pod tytułem "Dział kontaktu z klientem. Światowe praktyki budowania serwisowego BDC", poświęcone idei tworzenia w polskich dealerstwach działów kontaktów z klientem według modelu BDC.

Gość specjalny: Witold Orłowski
Kolejny punktem Forum TOP100 będzie wystąpienie gościa specjalnego – jednego z czołowych polskich ekonomistów i ekspertów, który z szerszej niż tylko z motoryzacyjnej perspektywy patrzy na aktualną sytuację gospodarczą Europy i Polski. W tym roku gościem specjalnym Forum będzie prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC i członek Rady Gospodarczej przy Premierze RP.

W wystąpieniu "Jak długo potrwa jeszcze kryzys?" postara się on odpowiedzieć na pytanie: czy ostatnie oznaki ożywienia gospodarczego, które da się obserwować na świecie i w Polsce, to tylko chwilowe poprawy nastroju rynków i konsumentów, czy też rzeczywiste, pierwsze jaskółki otwierające nowy cykl koniunkturalny?

Gala i Lista TOP50
Uczestnicy Forum zakończą dzień wieczorną galą, na której poznają wspomnianą na początku Listę TOP50 za rok 2013. Jak co roku, pierwsza dziesiątka listy zostanie uhonorowana pamiątkowymi dyplomami.

Dyplomy odbiorą też firmy, które w roku 2013 po raz pierwszy znajdą miejsce na Liście TOP50. W roku 2011 było 6 debiutów, w 2012 „tylko” 4.
 
Przedstawiciele władz firm dealerskich z listy TOP100 otrzymają zaproszenia do udziału w Forum od sponsorów i organizatorów. Poza zaproszonymi dealerami w wydarzeniu mogą wziąć udział także przedstawiciele innych firm dealerskich, koncernów samochodowych oraz firm z otoczenia rynku dealerskiego. Dla nich organizatorzy przeznaczyli specjalną, dodatkową pulę zaproszeń.

Ze względu na charakter imprezy liczba ta jest jednak ograniczona.

Pełny program tegorocznego Forum TOP100 oraz relacje z poprzednich imprez
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane