/  / Solaris dostarczy e-busy dla Ostrołęki

Solaris dostarczy e-busy dla Ostrołęki

IBRM Samar |
null
null

Producent z Bolechowa podpisze w poniedziałek z lokalnym operatorem umowę na dostawę dwóch elektrobusów – dowiedział się portal samar.pl. Będą to pierwsze w pełni elektryczne autobusy kupione w Polsce.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W rozstrzygniętym niedawno przetargu oferty złożyły dwie firmy: Solaris Bus & Coach oraz AMZ Kutno.  I to właśnie pierwszy z tych producentów ostatecznie dostarczy dla Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ostrołęce dwa elektrobusy. Będzie to model Solaris Urbino 8,9 LE electric. Pojazdy zostaną przekazane miastu wiosną przyszłego roku. Autobusy będą wyposażone w silniki elektryczne o mocy 160kW. Ładowanie baterii o pojemności 160 kWh będzie odbywać się metodą plug-in; ze standardowego, trójfazowego przyłącza przemysłowego. A to dzięki zastosowaniu specjalnych ładowarek pokładowych, zamontowanych na dachach pojazdów. Elektryczny osprzęt do autobusu dostarczy polska firma Medcom.

Informację o planowanym na poniedziałek podpisaniu umowy potwierdził nam Mateusz Figaszewski, zastępca dyrektora ds. PR w firmie Solaris Bus & Coach. Według niego, pojazdy zamówione przez MZK w Ostrołęce będą pierwszymi w pełni elektrycznymi autobusami kupionymi w Polsce. Elektrobus marki Solaris od kwietnia tego roku kursuje także po Krakowie, gdzie razem z pojazdami kilku innych producentów, jest testowany przez miejscowe MPK.

Nadal natomiast nie wiadomo, kiedy e-busy pojawią się w stolicy. 30 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie skargi wniesionej przez MZA Warszawa i przedstawiciela chińskiej firmy BYD w Polsce, w sprawie przetargu na dostawę 10 autobusów elektrycznych dla Warszawy.   Sąd oddalił obie skargi i przyznał rację Krajowej Izbie Odwoławczej, która orzekła, że cena zaoferowana za chiński autobus jest rażąco niska. Tym samym jedyną ważną ofertą w przetargu jest oferta firmy Solaris. - Potwierdzamy gotowość do wyprodukowania autobusów elektrycznych dla mieszkańców Warszawy. Sądzimy, że w najbliższym czasie podpiszemy z MZA stosowną umowę – mówi Mateusz Figaszewski.

Co na to Miejskie Zakłady Autobusowe? – Niestety, nadal nie mam nowych informacji w tej sprawie – ucina Adam Stawicki, rzecznik MZA.

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane