/  / Senat za zmianami w ustawie

VAT | Senat za zmianami w ustawie

IBRM Samar |
null
null

Zaskoczenia nie było. Na wieczornym posiedzeniu 20 lutego, Senat zaakceptował bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Wniesiony przez rząd projekt ma na celu ograniczenie prawa do odliczania VAT-u od kosztów zakupu i eksploatacji samochodów firmowych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W głosowaniu wzięło udział 77 senatorów. Za przyjęciem zmian w ustawie było 52 parlamentarzystów izby wyższej, 25 opowiedziało się przeciw. Na mocy znowelizowanej ustawy, od 1 kwietnia 2014 r. mają wejść w życie przepisy ograniczające do 50 proc. prawo do odliczenia VAT-u od zakupu samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3, 5 tony. Chodzi o auta wykorzystywane do celów mieszanych, tj. działalności gospodarczej i prywatnej. Od kwietnia firmy będą mogły także odliczać 50 proc. od kosztów eksploatacji samochodów (do tej pory mogli odliczyć 100 proc.). Natomiast przepis umożliwiający odliczanie 50 proc. tego podatku od kosztów zakupu paliw wejdzie w życie dopiero 1 lipca 2015 r.

Pełny podatek będzie można odliczyć jedynie od aut używanych wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Będzie to jednak wymagało zgłoszenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach i prowadzenia szczegółowej ewidencji ich przebiegu. Niezłożenie informacji we wskazanym terminie ma skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową podatnika, jeśli jednocześnie doszło do nieprawidłowego odliczenia podatku. Ustawodawca przewidział karę w wysokości do 720 tzw. stawek dziennych czyli - jak wyliczył senator Marek Martynowski - nawet 16 mln zł.

Po sprawdzeniu ustawy przez senackich legislatorów i podpisaniu dokumentu przez marszałka izby wyższej, ustawa trafi do kancelarii prezydenta. I tam poczeka na jego decyzję.

Paweł Janas


 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane