/  / Senat przyjął ustawę o recyklingu

Senat przyjął ustawę o recyklingu

IBRM Samar|
null
© Senat
null

Izba Wyższa polskiego parlamentu zaakceptowała ustawę o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ustawa przeszła wraz z kilkoma poprawkami, wśród których znalazło się przyspieszenie o rok terminu wejścia w życie nowych przepisów.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W trakcie prac nad ustawą senackie komisje – Gospodarki Narodowej i Środowiska – wprowadziły do uchwalonego przez Sejm 24 kwietnia dokumentu kilka poprawek. Wśród nich znalazła się m.in. zmiana terminu wejścia w życie przepisów projektowanej ustawy. Ustalono go na 1 stycznia 2016 r. - Zaproponowane zmiany /…/ zmierzają do przyspieszenia jej wejścia w życie, a jednocześnie dają, moim zdaniem, wystarczający czas na uporządkowanie spraw związanych z uzyskaniem certyfikacji i przygotowaniem rejestrów internetowych. Takie zmiany właściwie wymusza na nas Komisja Europejska, proponowany pierwotnie termin to bowiem dopiero 1 stycznia 2017 r., a to byłoby o wiele za późno – stwierdziła senator Jadwiga Rotnicka, przewodnicząca senackiej Komisji Środowiska.

Z pewnością byłoby zbyt późno. Jak przypomniał senator sprawozdawca Marian Poślednik, ustawa uchwalona przez Sejm 24 kwietnia 2015 r. „ma na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej”. - Przedmiotowa ustawa zmierza do pełnego wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53 z dnia 18 września 2000 r. w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz wyeliminowania szarej strefy istniejącej w sektorze przetwarzania odpadów pochodzących z tej dziedziny gospodarki. Już w 2009 r. Komisja Europejska wystosowała wobec Polski zarzuty formalne, a w dniu 22 marca 2012 r. przedstawiła uzasadnioną opinię dotyczącą nieprawidłowej transpozycji dyrektywy 2000/53 – stwierdził senator Poślednik.
Nie dodał, że Komisja Europejska straciła w końcu cierpliwość i 16 października 2014 r. zapowiedziała skierowanie do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z niewłaściwym wdrażaniem unijnych przepisów dotyczących recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Teraz ustawa trafi pod obrady Sejmu zaplanowane na 26 i 27 maja.  Najprawdopodobniej wtedy nowe przepisy zostaną ostatecznie przyjęte przez posłów, a dokument trafi do podpisu prezydenta.

PJ
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane