/  / Sejm debatował nad CEPiK 2.0

Sejm debatował nad CEPiK 2.0

null
© Rafał Zambrzycki
null

Posłowie omawiali nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładającą odroczenie o rok terminu wejścia w życie reformy sytemu ewidencjonowania danych. Bez głosu sprzeciwu projekt trafił do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W środę 9 grudnia w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu zmiany ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nowe przepisy, będące podstawą reformy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (projekt CEPiK 2.0) miały wejść w życie 4 stycznia 2016 r. Jednak po przeanalizowaniu przez resort spraw wewnętrznych stanu zaawansowania prac nad wdrożeniem nowego sytemu, zaproponowano przesunięcie terminu o rok. Dokładnie na 1 stycznia roku 2017.

Poseł sprawozdawca Arkadiusz Czartoryski (PiS) podkreślał, że prace nad CEPiK 2.0 nie są jeszcze zakończone, a wdrożenie systemu w pierwotnie ustalonym terminie groziłoby paraliżem wydziałów komunikacji oraz chaosem w ośrodkach przeprowadzających egzaminy na prawo jazdy. Przede wszystkim do zmian niedostosowane są systemy informatyczne tych instytucji. Poseł przypomniał ponadto, że przesunięcia terminu wejścia w życie ustawy domagał się od wielu miesięcy Związek Powiatów Polskich reprezentujący samorządy. A to one właśnie są odpowiedzialne za sprawy związane z obsługą kierowców czy rejestrowaniem pojazdów. – Potrzebny jest czas na przetestowanie systemu IT i odpowiednie przeszkolenie ludzi - stwierdził poseł Czartoryski.

Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWIA podkreślił z kolei, że nie zakończono prac legislacyjnych nad 27 (!) aktami wykonawczymi do projektu ustawy z 24 lipca tego roku. A to kazało wątpić, by ustawa mogła wejść w życie z początkiem przyszłego roku. Poza posłami PiS, za przesunięciem terminu jednoznacznie opowiedzieli się także przedstawiciele ugrupowań: Kukiz15 i Nowoczesna. Co ciekawe, przeciw proponowany zmianom nie protestowali też posłowie PO i PSL, z inicjatywy których poprzedni Sejm przygotował reformę CEPiK-u.

W trakcie sejmowej debaty, posłowie zwracali uwagę nie tylko na samą kwestię przesunięcia terminu, ale też postulowali zmiany w samej ustawie reformującej CEPiK. Bartosz Józwiak z Kukiz 15 i Mirosław Suchoń z Nowoczesnej zastanawiali się na przykład czy projekt nie daje dostępu do ewidencji zbyt dużej liczbie podmiotów. Dziwili się m.in., że dostęp taki mieliby uzyskać …pracownicy opieki społecznej.

Ostatecznie, przy braku głosu sprzeciwu, projekt nowelizacji ustawy trafił do komisji administracyjnych i spraw wewnętrznych, której posiedzenie zaplanowano na wieczór 9 grudnia.

Paweł Janas

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane