/  / Rząd znów chce wesprzeć Fiata

Rząd znów chce wesprzeć Fiata

IBRM Samar |
null
null

Resorty gospodarki oraz finansów pracują nad zwiększeniem gwarancji dla sieci sprzedaży Fiata. Wszystko po to, by zachęcić włoski koncern do podjęcia, zawieszonej obecnie, decyzji o nowej inwestycji w Tychach.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Rozszerzenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na tereny fabryki Fiat Auto Poland nie wystarczyło. Włosko-amerykański koncern poinformował, że potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji w sprawie ewentualnego umieszczenia w Polsce produkcji nowego samochodu z segmentu B. Nie powiedział nie, ale nie wiadomo kiedy i czy w ogóle taka decyzja zapadnie. Zasugerował natomiast polskim władzom, by pomyślały nad kolejnymi mechanizmami wsparcia planowanej inwestycji. Mówiła o nich podczas posiedzenia Sejmu w dniu 10 lipca Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki. - Ważna jest nie tylko atrakcyjność (kraju – przyp. autora) pod względem kosztowym, ale także sprzedaż samochodów na danym rynku. Tutaj już z ministerstwem finansów prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy o tym czy nie przychylić się do propozycji, projektu dotyczącego zwiększenia gwarancji dla sieci sprzedaży, tak żeby te samochody były pozyskiwane, bo z takim pytaniem zgłosił się do nas Fiat – mówiła wiceministra.  

W rozmowach z przedstawicielami resortu gospodarki, Włosi przekonywali, bowiem, że zbyt na samochody produkowane przez Fiata w Tychach na rynku lokalnym jest zbyt mały. „Grubo ponad 90 proc.” aut wysyłanych jest poza granice naszego kraju. „To powoduje, że ta lokalizacja traci trochę na atrakcyjności względem innych – mieli powiedzieć w MG przedstawcie Fiata. A resort ich próśb wysłuchał.  

O co chodzi dokładnie?Tego się z debaty sejmowej nie dowiedzieliśmy. Nie ujawniła tego pani ministra, pytania w tej sprawie nie zadał żaden z posłów. Nawet poseł Jerzy Borkowski, który pytał w Sejmie Ilonę Antoniszyn-Klik o przyszłość Fiata w Tychach. W naturalny sposób spytaliśmy więc o to Fiata. – Nie znam szczegółów sprawy, proszę pytać o to w ministerstwie – odpowiedział nam Bogusław Cieślar, rzecznik Fiat Auto Poland.

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy zatem także do biur prasowych ministerstw: gospodarki oraz finansów.

PJ

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane