/  / Rząd zatwierdził wniosek derogacyjny

Rząd zatwierdził wniosek derogacyjny

null
null

Tym razem nie chodzi o odliczanie VAT-u od aut, a o podwyższenie progu, powyżej którego przedsiębiorcy muszą uiszczać ten podatek.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Rada Ministrów zaakceptowała wniosek do Komisji Europejskiej, który ma umożliwić przyznanie Polsce w latach 2017-2018 prawa do zwolnienia grupy przedsiębiorców z obowiązku płacenia VAT-u. Chodzi o te firmy, których roczny obrót nie przekracza 40 tys. euro (200 tys. zł). Obecnie limit ten wynosi 30 tys. euro (150 tys. zł). Według danych resortu, w krajach Unii Europejskiej limit zwolnienia z płacenia tego podatku kształtuje się na różnym poziomie. W Polsce wynosi - jak wspomnieliśmy - 150 tys. zł rocznego obrotu tj. ok 37,3 tys. euro. W szeregu krajach limit ten jest niższy, ale np. we Francji wynosi od 32,9 do  82,2 tysięcy euro, w Irlandii jest to 37,5 lub 75 tys. euro rocznie.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, podwyższenie limitu obrotu do 40 tys. euro, ma ułatwić i uprościć prowadzenie działalności gospodarczej przez firmy osiągające niewielkie obroty. Zmniejszy bowiem ich obciążenia administracyjne. Przedsiębiorstwa takie mają zostać zwolnione z obowiązków: rejestracji dla potrzeb podatku VAT, prowadzenia szczegółowej ewidencji dotyczącej VAT oraz wystawiania faktur i rozliczania tego podatku. Regulacja taka - zdaniem rządu - wspiera zatem rozwój drobnej przedsiębiorczości. W przypadku podwyższenia limitu ze zwolnienia z podatku VAT mogłoby skorzystać dodatkowo ok. 24 tys. podatników.

- Po wprowadzeniu tego rozwiązania administracja podatkowa zostanie odciążona od kontroli części małych podatników i będzie mogła skoncentrować się na firmach mających większe obroty, przede wszystkim w branżach podatnych na oszustwa podatkowe. Rozwiązanie takie sprzyja uszczelnieniu systemu podatkowego - czytamy w komunikacie CIR.  

PJcomments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane