/  / Rząd zajmie się Fiatem

INWESTYCJE | Rząd zajmie się Fiatem

IBRM Samar|
null
null

W programie obrad posiedzenia Rady Ministrów 20 maja znalazł się m.in. punkt dotyczący rozszerzenia katowickiej SEE o tereny, na których działa fabryka Fiata. To niezbędny warunek, by włosko-amerykański koncern ulokował w Tychach produkcję nowego modelu samochodu.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu „Projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie katowickiej specjalnej strefy ekonomicznej”, w tyskiej fabryce Fiata ma zostać umieszczona produkcja nowego, do tej pory niewytwarzanego przez koncern, modelu samochodu osobowego z segmentu B (z rosnącej rodziny Fiata 500 – red). Włosko-amerykański koncern chce zainwestować 2,36 mld złotych m.in. w zakup linii technologicznych dla spawalni, lakierni i montażu samochodu oraz praw własności intelektualnej projektu nowego auta. Produkcja samochodu w 96 proc ma trafiać na eksport, w tym do Ameryki Północnej. Warunkiem stawianym przez polski rząd jest utworzenie przez inwestora co najmniej 420  nowych miejsc pracy. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2017 roku.

Jak informowała wcześniej IBRM Samar Ewa Stachura-Pordzik, wiceprezes Katowickiej SSE, decyzja w sprawie rozszerzania strefy powinna zapaść do końca maja tak, by inwestor zdołał pozyskać pomoc publiczną na korzystniejszych warunkach obowiązujących do końca czerwca. Taki warunek miał postawić Fiat. O jakie korzystniejsze warunki chodzi? Jak przypominają eksperci firmy doradczej KPMG, wysokość zwolnienia z podatku dochodowego jest kształtowana m.in. przez tzw. mapę pomocy regionalnej zawierającą maksymalne pułapy dozwolonej pomocy publicznej. Mapa ta jest uzależniona od sytuacji gospodarczej regionów. W związku z ich rozwojem w Europie Centralnej, w latach 2014-2020, wiele regionów będzie miało obniżony pułap dozwolonej pomocy publicznej. Nowa mapa pomocy regionalnej 2014-2020, zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, będzie obowiązywać od 1 lipca 2014 r. Ci, którzy zdążą uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE do 30 czerwca skorzystają (w przypadku województwa śląskiego gdzie leżą Tychy) z prawa do 40 proc. pomocy. Dzień później wielkość tej pomocy spadnie do 25 proc.

Oficjalnie włosko amerykański koncern nadal nie potwierdził tej inwestycji. W ogłoszonej na początku maja strategii grupy Fiat-Chrysler nawet jednym słowem nie wspomniano o planach rozwoju tyskiej fabryki. Jest jednak mało prawdopodobne by wycofał się z planów rozwoju swojego, bardzo dobrze od lat ocenianego, zakładu. Tym bardziej, gdy otrzyma zapewnienie o pomocy wynikającej z wejścia do strefy.    

Odnośniki
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane