/  / Rząd przeciw odliczeniu VAT

Rząd przeciw odliczeniu VAT

null
null

Podczas wtorkowych obrad Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Zaskoczenia nie było. Do końca 2013 r. mają obowiązywać ograniczenia związane z odliczaniem VAT przy zakupie samochodów z tzw. kratką i paliwa do nich.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Wytłumaczenie tej decyzji rząd powtarza jak mantrę.  - Proponowane przedłużenie wynika z sytuacji ekonomicznej kraju i faktu, że Polska objęta jest działaniami Komisji Europejskiej mającymi na celu ograniczenie nadmiernego deficytu budżetowego – można było przeczytać w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.
Przypomnijmy. W 2008 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości, po skardze firmy Magoora, uznał za niezgodne z prawem wszystkie zmiany pogarszające w Polsce sytuację podatników przy zakupach pojazdów, wprowadzone po 30 kwietnia 2004 r. Mimo to Ministerstwo Finansów podejmowało działania na rzecz ograniczenia korzyści podatkowych przy zakupie tzw. samochodów z kratką. 27 września 2010 r. polski rząd uzyskał zgodę Rady Unii Europejskiej na zawieszenie do końca 2013 r. możliwości pełnego odliczenia podatku VAT od tych samochodów. Początkowo skorzystał tylko częściowo z tej możliwości zawieszając odliczenia VAT od „samochodów z kratką” do końca 2012 r. Później okazało się, że chce wykorzystać cały przyznany mu okres tj. do końca 2013 r.comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane