/  / Rząd obciął Fiatowi pół miliona

Rząd obciął Fiatowi pół miliona

IBRM Samar |
null
null

Rząd zmniejszył dotacje dla spółki Fiat Powertrain Technologies. Powód? W związku z kryzysem firma ograniczyła deklarowany wcześniej wzrost zatrudnienia w fabryce.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Rada Ministrów zmieniła 4 grudnia uchwałę dotyczącą wsparcia finansowego inwestycji spółki Fiat Powertrain Technologies Poland w Bielsku-Białej. W latach 2010-2013 firma realizowała tu projekt rozwoju produkcji małych silników benzynowych wart 673,2 mln zł.

W czym rzecz? FPT planował, że w związku z rozbudową zakładu do 2013 r. w fabryce ma być zatrudnionych 400 nowych pracowników. Jednak ze względu na „złą koniunkturę na rynku motoryzacyjnym” plan został ograniczony do 280 osób. Zmianie musiała także ulec wysokość pomocy przyznawanej zakładowi na tworzenie nowych miejsc pracy. W odpowiedzi na nasze pytania resort gospodarki poinformował, że w związku z niższym poziomem zatrudnienia niż planowany  dotacja dla spółki z tego tytułu w wysokości 1,24 mln zł została obniżona o 480 tysięcy złotych. - W tym roku do wypłaty pozostaje jeszcze 2,3 mln zł z tytułu kosztów inwestycji. Całkowita wartość pomocy dla projektu na lata 2011-2013 wynosi 14,2 mln zł – czytamy w mailu przesłanym do naszej redakcji przez biuro prasowe resortu gospodarki.

Analitycy nie dopatrują się niczego wyjątkowego w obniżeniu wymogów dla inwestycji w bielskiej fabryce Fiata. - Dla tego koncernu głównym rynkiem zbytu jest rodzimy włoski rynek, w którego przypadku daleko jest nie tylko do wzrostów sprzedaży aut, ale choćby do jej ustabilizowania. Prognozy zatrudnienia nie sprawdziły się i konieczna była korekta. Jeśli przyjrzymy się europejskiemu rynkowi, to przypadek taki jak ten nie jest odosobniony – mówi Rafał Orłowski, partner w firmie analitycznej AutomotiveSuppliers.pl.

Zakład w Bielsku-Białej produkuje małolitrażowe, dwucylindrowe silniki spalinowe, wykorzystywane w samochodach osobowych klasy A i B produkowanych przez Grupę Fiat.

Paweł Janas

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane