/  / Rozporządzenie z gumy

CEPiK 2.0 | Rozporządzenie z gumy

IBRM Samar |
null
null

Odchodzący rząd chwali się. Obywatele otrzymają dostęp do e-usług wraz z początkiem nowego roku. Czy aby na pewno?

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Pod koniec października tego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych opublikowało długo wyczekiwane rozporządzenie „w sprawie zakresu danych udostępnianych w postaci elektronicznej z centralnej ewidencji kierowców”. Tworzy ono podstawy systemu e-usług dla obywateli i przedsiębiorców, które będą oparte o dane zawarte w Centralnej Ewidencji Kierowców. Pojawienie się takiej możliwości wynika z uchwalonej przez Sejm 24 lipca tego roku nowej ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Projekt rozporządzenia przewiduje utworzenie kilku e-usług. Obywatele otrzymają (po odpowiednim uwierzytelnieniu) dostęp on-line do wielu cennych dla nich danych, m.in. o popełnionych wykroczeniach drogowych i otrzymanych punktach karnych. Będziemy mogli także zweryfikować jakość usług świadczonych przez instruktorów oraz szkoły jazdy.

Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 4 stycznia 2016 r. Jest jednak pewien kruczek. Pokazuje on, że odchodzący rząd może wszystko. Nawet wprowadzić z początkiem nowego roku w życie rozporządzenie, jednocześnie nie… wprowadzając w życie jego kluczowych zapisów (sic!). Wymaga to tylko nieco pomysłowości. Tak zrobiło właśnie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odpowiedzialne za reformę CEPiK-u. Paragraf 9 stanowi, że „rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 stycznia 2016 r., z wyjątkiem § 2 i § 7, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2016 r., § 3, który wchodzi w życie z dniem 1 marca 2016 r. oraz § 5, 6 i § 8, które wchodzą w życie z dniem 7 grudnia 2016 r.” Na większość e-usług trzeba będzie zatem poczekać kilka miesięcy dłużej, niż stanowi nominalny początek obowiązywania nowych przepisów. Co zatem wchodzi w życie 4 stycznia 2016 r., oczywiście poza paragrafem o terminie wejścia rozporządzenia w życie? Spójrzmy. Paragraf nr 1 mówi wyłącznie, że rozporządzenie określa dane, których podanie jest wymagane do udostępnienia danych z centralnej ewidencji kierowców oraz zakres udostępnianych danych. To może § 4 przyniesie obywatelom wraz z początkiem przyszłego roku dostęp do e-usług. Tak jest, ale... po potwierdzeniu prawa do kierowania „pojazdem lub tramwajem”, będziemy mieli wgląd w zakres uzyskanego uprawnienia. A i jeszcze sprawdzimy numer blankietu stwierdzającego posiadanie uprawnienia. Na dostęp do „pozostałych” usług internetowych będziemy musieli jeszcze poczekać kilka miesięcy. Ale dzięki temu zabiegowi odchodzący rząd może się pochwalić, że ustawa weszła w życie 4 stycznia 2016 r. wraz z całym pakietem rozporządzeń.  I sukces jest.  
 
Skąd taki zapis o wchodzeniu w życie przepisów etapami? Otóż okazuje się, że za pracami legislatorów nie… nadążąją informatycy. Dowód na to znajdziemy w samym uzasadnieniu do rozporządzenia.  - Zaproponowane terminy wejścia w życie poszczególnych e -usług uwzględniają harmonogram prac projektu informatycznego CEPiK 2.0., którego zakończenie zaplanowane jest na grudzień 2016 r. Warunkiem wejścia w życie każdych z e-usług jest przygotowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, które zapewnią realizację odpowiednich przepisów rozporządzenia oraz zapewnienie wystarczającego poziomu ochrony danych w ewidencji. Z tego powodu określono dla niektórych paragrafów rozporządzenia okresy przejściowe – czytamy w uzasadnieniu do rozporządzenia.  
 
W odpowiedzi na nasze dodatkowe pytanie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych powtórzyło jedynie odpowiedź na wcześniejsze wątpliwości IBRM SAMAR dotyczące opóźnień we wdrażaniu innego rozporządzenia dotyczącego CEPiK-u.  - Rozłożenie w czasie uruchamiania bezpłatnych usług dla obywateli wynika przede wszystkim z konieczności odpowiedniego przygotowania danych. Duża ich część będzie przekazywana do CEPiK dopiero od 4 stycznia 2016 roku. W efekcie konieczna jest odpowiednia weryfikacja wszystkich procesów oraz zebranie wystarczająco dużej ilości samych danych - twierdzi wydział prasowy MSW.

Paweł Janas

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane