/  / Rekordowy eksport polskich moto-części

Rekordowy eksport polskich moto-części

AutomotiveSuppliers.pl|
null
© FAP
null

W marcu bieżącego roku wartość skierowanych na eksport części i akcesoriów motoryzacyjnych polskiej produkcji wyniosła prawie 702,5 milionów EUR. To nowy rekord w omawianej kategorii produktowej.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
W maju bieżącego roku eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski osiągnął wartość ponad 1,69 mld EUR, co oznacza wzrost o dynamice 9,2%. Uzyskany wynik to nie tylko najwyższa wartość w tym roku kalendarzowym, ale także najwyższa licząc od czerwca 2011.

Na trzy główne grupy produktowe (części i akcesoria; samochody osobowe i towarowo-osobowe; silniki wysokoprężne) przypadło w marcu niespełna 80,1% całego wolumenu eksportowego z polskich fabryk. To o około 1,4% więcej niż rok wcześniej.

Wartość eksportu części i akcesoriów polskiej produkcji wyniosła w omawianym miesiącu aż 702,47 mln EUR (+13,4%). To najwyższa wartość nie tylko w całym pierwszym kwartale bieżącego roku, ale także nowy rekord licząc łącznie od drugiego półrocza 2008, kiedy to firma analityczna AutomotiveSuppliers.pl rozpoczęła publikację wyników eksportu.

Natomiast eksport samochodów osobowych i towarowo-osobowych polskiej produkcji spadł w marcu do poziomu 449 mln EUR (-3,6%). Dostawy kierowane do krajów UE wzrosły (88,1% całości; dynamika 102,4%), jednak na rynki pozaunijne zmalał o 1/3 (dynamika 67%).

Tyle wyniki marcowe. Natomiast w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniki całego eksportu przemysłu motoryzacyjnego z Polski przekroczyły poziom 4,66 mld EUR. To rezultat o prawie 4,7% lepszy od tego rok wcześniej (+208,9 mln EUR).
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane