/  / Raport o rynku CFM w Polsce

Raport o rynku CFM w Polsce

Instytut Keralla Research|
null
© Keralla Research
null

Do grudnia ubiegłego roku z wynajmu pojazdów korzystało w Polsce łącznie około 20 000 przedsiębiorstw, co oznacza wzrost liczby klientów o 15,7% w stosunku rok do roku – wynika z opracowania Instytutu Keralla Research.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Firm zdecydowanych oddać zarządzanie flotą w zewnętrzne ręce pozyskiwano praktycznie dla każdej z badanych usług CFM, jednak największą zmianę odnotowano w przypadku wyłącznego zarządzania, które w kryzysowych latach 2010-2012 traciło najczęściej klientów.

Aktualnie można zaobserwować renesans tej formy użytkowania aut. Nastąpił wzrost liczby umów na tę usługę do 1 300 wobec około 500 umów, które raportowano rok wcześniej.

Ilustrując z kolei wyniki sektora usług CFM wyrażone wolumenem aut, otrzymujemy 159 200 pojazdów na koniec 2013 roku, co stanowi 5,1% zmianę licząc rok do roku. Odnotowana dynamika sprzedaży, po wyraźnie słabszej kondycji branży w ostatnich latach, pozwala kreślić pozytywne prognozy dla rozwoju CFM w Polsce na cały rok bieżący.

Z badania wynika, że najpopularniejszą formą wynajmu, która w puli wszystkich sprzedawanych wariantów outsourcingu flot stanowi 75,5%, jest full service leasing. To kontrakt finansowania i administrowania pojazdami trwający minimum dwa lata, w którym ryzyko wartości rezydualnej przejmuje na siebie firma wynajmująca, a nie klient. W tej klasycznej formule użytkowanych jest 119 500 pojazdów (+3,5%), jeżdżących na podstawie umów podpisanych z 8 400 klientów (+16,4%).

Pozostałe formy wynajmu w portfelu usług oferentów nie przekraczają 25% liczby wszystkich outsourcowanych pojazdów; wśród nich najwięcej samochodów użytkowanych jest w postaci niepełnego wynajmu długoterminowego. W tej opcji jeździ ponad 18 600 pojazdów (+8,2%), a usługę wykupiło jak dotąd 8 500 klientów (-1,4%).

Na wyłączne zarządzanie zdecydowało się o ostatnich miesiącach najwięcej klientów firmowych (progresja wobec roku poprzedniego to aż 178%). Na zarządzanie jest podpisanych 1 397 umów, które obejmują nieco ponad 14 000 pojazdów firmowych.

Z najmu samochodu również skorzystało więcej klientów niż jeszcze rok wcześniej. Aktualnie 1 744 firm dzierżawi na okres od 6 do 24 miesięcy w sumie prawie 7 100 pojazdów służbowych dla swoich pracowników.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane