/  / Ranking 2014: jakość danych w UFG

Ranking 2014: jakość danych w UFG

UFG|
null
null

Compensa, Benefia i Warta znalazły się na podium w rankingu jakości danych, w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2014 rok*. Kolejne dwa miejsca zajęły: Ceska Pojistovna (Proama) i Liberty. Najbardziej w klasyfikacji awansował Interrisk, który wspiął się z 22. na ósme miejsce.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych, dotyczący jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG**, przygotowany został już po raz czwarty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o sześć wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych, czy odsetek unieważnianych rekordów. - Wyniki na 2014 rok pokazują, że coraz więcej firm przesyła do naszej bazy ubezpieczeń komunikacyjnych lepsze dane - podkreśla  Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji UFG. – A dobra jakość danych w bazie, to korzyść zarówno dla klientów firm ubezpieczeniowych jak i dla samych towarzystw. Rzetelne i wiarygodne dane ułatwiają bowiem zakup polisy komunikacyjnej i nie wymagają już - jak w przypadku rozbieżności - dodatkowych wyjaśnień i działań. Ranking pokazuje też, że możliwe są inne kryteria oceny ubezpieczycieli niż tylko wysokość składki.– dodaje.
 
Od ponad dwóch lat Fundusz podejmuje wiele inicjatyw dla poprawy jakości tych danych. Jedną z ważniejszych było wynegocjowanie nowego porozumienia między UFG, a ubezpieczycielami, w którym wszystkie towarzystwa, będące członkami Funduszu zobowiązały się do dostarczania do bazy Ośrodka Informacji danych o najwyższej jakości. Pozwoliło to na wypracowanie w ubiegłym roku, nowych mierników oceny jakości danych w bazie, a także zaangażowania ubezpieczycieli we współpracę z UFG. - Utrzymanie wysokiej jakości danych w naszej bazie leży w interesie całego rynku ubezpieczeniowego, a ranking ma na celu zmobilizowanie firm do pilnowania jakości oraz terminowości przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – podsumowuje Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.

Na koniec 2014 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia  OC - dla 20,9 mln pojazdów (przed rokiem 20,2 mln)  oraz  AC - dla 4,5 mln pojazdów (odpowiednio 4,4 mln), a ponadto informacje o ponad 2,1 mln wypłat odszkodowań z tych polis (OC i AC). W ubiegłym roku firmy ubezpieczeniowe zadały do bazy OI UFG ponad 143 mln zapytań o historię ubezpieczenia kierowców i posiadaczy pojazdów.  

* w rankingu brane są pod uwagę dane przekazywane przez ubezpieczycieli komunikacyjnych do Ośrodka Informacji UFG (OI UFG),
** OI UFG gromadzi dane o ubezpieczeniach OC i AC oraz o odszkodowaniach wypłaconych z tych polis. Fundusz jest administratorem tej bazy danych. Pełny katalog gromadzonych informacji określony jest w art. 102 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

 

 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane