/  / PZWiLP: Branża wynajmu i leasingu aut urosła

PZWiLP: Branża wynajmu i leasingu aut urosła

ISB News|
null
null

Branża wynajmu i leasingu samochodów, reprezentowana przez firmy skupione w Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP), odnotowała wzrost o 12,5 proc. r/r w I kwartale 2014 roku - podał Związek.

Wiadomości biznesowe są integralnym elementem Strefy Biznesu, płatnej części serwisu samar.pl skierowanej do profesjonalistów. W celu uzyskania pełnego dostępu do tej części serwisu prosimy o kontakt pod adresem email licencja@samar.pl lub poprzez formularz kontaktowy.
Łączna flota samochodów firmowych finansowanych i zarządzanych przez zrzeszonych 16 największych na polskim rynku firm CFM wynosi 117 404 aut, co stanowi 75 proc. całego rynku wynajmu długoterminowego w Polsce. - Od początku stycznia do końca marca 16 największych i najważniejszych na polskim rynku firm wynajmu i leasingu pojazdów, należących do PZWLP, wygenerowało blisko ¼ łącznej sprzedaży nowych samochodów do firm w Polsce, kupując łącznie prawie 12,5 tys. nowych samochodów – czytamy w komunikacie.

Większość, bo aż 77 proc. (90 400) pojazdów znajduje się w leasingu operacyjnym z pełną obsługą (FSL – Full Service Leasing). W leasingu z serwisem (LS – Leasing Service), a więc w uproszczeniu, niepełnej wersji leasingu operacyjnego z pełną obsługą, pozostaje 14 proc. aut (16 406). Najmniejszą grupę (9 proc.) łącznej floty firm PZWLP stanowią pojazdy znajdujące się w tzw. wyłącznym zarządzaniu (FM – Fleet Management), czyli usłudze zapewniającej przedsiębiorcom tylko opiekę administracyjną i serwisową nad flotą samochodów służbowych, bez finansowania pojazdów.

- Możliwość zakupu przez cały pierwszy kwartał samochodów z kratką, od których dzięki tzw. okienku derogacyjnemu, przedsiębiorcy będą mogli odliczać 100 proc. podatku VAT przez cały okres eksploatacji, nie miała istotnego wpływu na wyniki odnotowane przez branżę CFM w pierwszych trzech miesiącach roku - powiedział prezes PZWLP i prezes Alphabet Polska Fleet Management Leszek Pomorski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że aut tego typu we flotach firm PZWLP przybyło niewiele, podczas gdy łącznie w tym okresie w Polsce sprzedano ponad 22 tys. samochodów z homologacją ciężarową N1. Natomiast, w jego ocenie, zaplanowane od kwietnia wdrożenie znaczących zmian prawnych dotyczących VAT od samochodów firmowych, mogło już mieć wyraźny wpływ na decyzje części przedsiębiorców w zakresie zakupu bądź wymiany flot.

- Dlatego też, ze względu na nietypową sytuację prawno-podatkową, z jaką mieliśmy do czynienia w pierwszych trzech miesiącach roku, z pełnowartościowymi ocenami oraz wnioskami dotyczącymi aktualnej kondycji branży CFM w Polsce, warto zaczekać do końca pierwszego półrocza. Dane po drugim kwartale, kiedy rynek ustabilizuje się po wprowadzeniu nowych przepisów, będą już w pełni odzwierciedlały obraz branży w 2014 roku - zaznaczył Pomorski.

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów jest najważniejszą organizacją w branży wynajmu i leasingu pojazdów w kraju, skupiającą obecnie 16 największych funkcjonujących na polskim rynku car fleet management firm.
 
comments powered by Disqus
 
Reklama

Szukasz konkretnego artykułu? Wpisz szukane słowo lub frazę.

Szukaj
Wyszukiwanie zaawansowane